Új vakcinákat és gyógyszereket fejlesztenek Wroclawban és Szingapúrban
A lengyelországi kutatóközpontok elkezdték az új koronavírus elleni oltóanyagok és a Covid-19-megbetegedés elleni gyógyszerek fejlesztését, a három erre kijelölt központ együttműködését az Egészségügyi Kutatási Ügynökség (ABM) koordinálja az egészségügyi tárcával együttműködve, közölte kedden az AMB.
A projekt keretében az országos onkológiai intézet, valamint a Lengyel Tudományos Akadémia biokémiai és biofizikai intézete az eddig sehol sem használt módszert, a bakteriofágok (baktériumokat támadó vírusok) és a nanorészecskék együttes alkalmazását kutatja. A bakteriofág fejére oltott nanorészecske képes lehet felismerni a vírust, és megakadályozhatja bejutását az emberi sejtekbe.
Wroclawban a műszaki egyetemen a Marcin Drag vegyészprofesszor által irányított csoport, együttműködve egy lengyelországi kutatóhálózattal, valamint a németországi Lübeck Egyetem tudósaival, a vírus számára létfontosságú egyik enzim működését leállító folyamatokat vizsgálja. Az enzim blokkolásával megakadályoznák a vírus terjedését az emberi szervezetben.
Szintén Wroclawban az orvostudományi egyetem munkatársai hatósági engedéllyel, tesztjelleggel már elkezdték a malária elleni gyógyszer, a klórkinin alkalmazását a Covid-19 korai szakaszában, az enyhe tünetű betegeknél.
Felgyorsulhat a vakcinatesztelés
Kedden jelentette be japán Anges Inc. biogyógyszerészeti cég és az Oszakai Egyetem, hogy elkészültek egy DNS-alapú oltóanyaggal, amelynek hamarosan megkezdik a tesztelését állatokon.
Eközben a szingapúri Duke-NUS Medical School szakemberei olyan technikát dolgoztak ki, amellyel mindössze néhány nap alatt ki lehet értékelni az intézménnyel együttműködő Arcturus Therapeutics nevű amerikai biotechnológiai cég potenciális védőoltásainak hatékonyságát. A módszer jelentősen lerövidíti a vakcinatesztelés időkeretét, amely a klinikai vizsgálatok eredményeire támaszkodó tesztek esetében jellemzően hónapokat jelent.
"A gének változását kell figyelni, hogy mely gének kapcsolódnak be és melyek kapcsolódnak ki" – mondta Ooi Eng Eong, a Duke-NUS Medical School munkatársa. A kutatók az egyes vakcinák által kiváltott ilyen típusú változások gyors kiértékelése révén tudják meghatározni az adott oltóanyag hatékonyságát és esetleges mellékhatásait ahelyett, hogy csupán a beoltott emberek válaszreakcióira várnak.
Ooi szerint nagyjából egy héten belül megkezdik a vakcinatesztelést egereken, a humán klinikai vizsgálatok várhatóan az év második felében kezdődnek. Szakértők szerint legalább egy év szükséges a hatásos vakcina kifejlesztéséhez. A gyógyszerészeti cégek és a kutatók világszerte versenyt futnak az idővel, hogy előállítsák az új típusú koronavírus elleni oltóanyagot és kidolgozzák a betegség kezelésének menetét.
(MTI/Reuters)
Vannak jó híreink is a koronavírusról
A mentális egészség megőrzéséhez fontos, hogy ne csak rossz híreket olvassunk. Ezért pozitív híreket gyűjtöttünk a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban.
(Borítókép: két SARS-CoV-2 vírus transzmisszós elektromikroszkóppal készült felvétele. Fotó: NIAID Integrated Research Facility/Reuters)