Nyers halat evett, féreg mászott a mandulájába
Egy majdnem 4 centiméter hosszú fonálférget operáltak ki egy japán nő mandulájából, aki torokfájással fordult orvoshoz. A feltételezések szerint az élősködő a nő által fogyasztott nyers halból származott - tudósít a Guardian.
A fonálférget a tokiói Szent Lukács kórházai távolították el a nő mandulájából. A féreg sötét barna színű volt, és még azután is élt, hogy kivették a nő száján. Az esetről szóló tanulmány az amerikai trópusibetegség- és higiéniatársaság folyóiratában jelent meg.
A nő torokfájását és szájüregi irritációját egyértelműen a 38 mm hosszú és 1 mm vastag féreg okozta, minthogy tünetei azonnal enyhültek, amint az állatot kivették a mandulájából. A fonálféreg faji hovatartozása nem ismert, de a szerzők megjegyzik, hogy a fonálférgek talán a leggyakoribb paraziták, amelyek a nyers halból illetve húsból fertőzhetik az embert.
A 25 éves beteg öt nappal a műtét előtt evett szasimit (nyers halat). Ebben lehetett az a lárva, amely túlélte a lenyeléssel járó megpróbáltatásokat, és befészkelte magát a mandulájába. Az orvosok szerint a fertőzéskor az állat még csak a lárvaállapot harmadik fázisában lehetett, de az eltávolításkor már átlépett a negyedik állapotba.
Az efféle fertőzések gyakorisága érezhetően növekszik az utóbbi időben, ahogy globálisan nő a szusi népszerűsége. De nemcsak haltól lehet fonálféreg-fertőzést kapni. Két évvel ezelőtt egy 34 éves japán férfiben telepedett meg a fonálféreg, miután nyers csirkehúst evett.