Így szavaznak a techguruk?
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Az Egyesült Államokban az elnökválasztási kampány hajrájához tartozik, hogy befolyásos emberek nyilvánosan lándzsát törnek egy jelölt mellett. A tíz leggazdagabb amerikai közül az idén egyik sem ereszkedett le, hogy megnevezze kedvenc jelöltjét.
A nagyobb techcégek piaci értéke egy-egy nyugat-európai ország éves GDP-jével vetekszik. A tíz leggazdagabb amerikai a Walmart áruházláncot üzemeltető Walton család tagjain és Warren Buffett pénzügyi befektetőn kívül technikával keresi a zsíros kenyérre valót. A techmogulok és általában az ultragazdagok nem népszerűek, ezért egy nyilvános támogatással többet árthatnak, mint használhatnak.
Az eggyel alacsonyabb ligában mozgó, de még mindig kőgazdag figurák aktivitását sokkal szívesebben fogadják a jelöltek is. 2016-ban büszkén bejelentette a Netflix, Facebook és Airbnb vezetőinek támogató nyilatkozatait Biden – bár a pénzüket elfogadta –, az idén nem állt elő ehhez hasonlóval. Ez arról árulkodik, hogy a Szilícium-völgy cégeinek megítélése ma már sokkal vegyesebb, mint akár négy éve.
Ködös konkrétumok
Nyilvános melldöngetés nélkül is ismert, hogy a leggazdagabbak listáját vezető Amazon-tulajdonos, Jeff Bezos kőkeményen Donald Trump ellen van. Ebbéli álláspontját leginkább a 2013 óta tulajdonában lévő Washington Post tolmácsolja. A CNN mellett a Washington Post volt Trump „fake news” (hamis hír) miatti felkiáltásainak leggyakoribb oka.
A második leggazdagabb Bill Gates komoly harcot vállalt a Covid–19 ellen, és többször élesen bírálta Trump járvánnyal kapcsolatos tevékenységét. Bill és neje, Melinda ennek ellenére kiismerhetetlenül függetlenek.
A Facebook alapítója, Mark Zuckerberg jó kapcsolatot ápol a jelenlegi elnökkel, és nem is haragítaná magára azzal, hogy mást támogat, annak ellenére, hogy Trump feketékkel kapcsolatos megnyilatkozásait „undorítónak” találja.
Donnie és a haverok
Az elektromos autó reneszánszának paganinije, a Tesla tulajdonosa, Elon Musk – aki épp hogy befért a húsz leggazdagabb amerikai közé – egyelőre nem tudott dönteni. Meggyőződéses környezetvédőként Trump ellen kellene szavaznia, de annyit gazdagodott a kormányzása alatt, hogy mostanában nincs meggyőződve róla, hogy Joe Biden szellemi képességei rendben vannak, így az ő esetében is a Trump-kampánynál a pont.
Az Oracle alapítója, Larry Ellison ritka és egyértelmű kivétel a gazdagok között: Donald Trump régi barátja és támogatója. Ez nem is lehetne másként, hiszen az elnök a kezére játszotta napjaink legnépszerűbb közösségimédia-szolgáltatóját, a kínai TikTokot.
A PayPal-alapító és a Facebook első befektetője- Peter Thiel – Ellisonhoz hasonlóan – szintén elszánt Trump-támogató volt és maradt.
Developers
Ellenpontnak ott van a Microsoft egykori legsikeresebb vezérigazgatója, Steve Ballmer, aki kollégájához, Bill Gateshez hasonlóan pártfüggetlennek nevezi magát. Ballmer felesége azonban félmillió dollárt dobott Biden kampányra gyűjtő talicskájába.
Az érdekesség, hogy miközben a leggazdagabbak – néhány kivétellel – többségében Donald Trump felé húznak, a kisebb techcégek inkább a demokrata jelöltet támogatják, a Szilícium-völgy cégeinek alkalmazottai legnagyobb arányban a már kiesett baloldali jelöltet, Bernie Sanderst támogatták. Nekik most már csak Biden maradt.
Borítókép: Getty Images Hungary / Sergio Flores