Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Tech-Tudomány
- matematika
- koronavírus magyarországon
- modellezés
- járvány
- koronavírus
- egészségügy
- vakcina
Egymás után jönnek a pusztító hullámok, míg a lakosság fele át nem esik a koronavíruson
A matematikai számítások és modellezések már tavasszal rámutattak azokra a trendekre, amelyek a mostani, második hullámhoz vezettek, azaz
már tavasszal látszott, milyen lesz az őszi helyzet
– nyilatkozta Simon Péter egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, aki a Magyar Hírlapnak adott interjút. A szakember szerint sosem a konkrét számokat kell nézni, hanem a trendeket.
Bármilyen borzasztó is kimondani, a járványtani matematikában egy-, két, háromezer ide vagy oda benne van a hibahatárban, azaz a pakliban
– mutatott rá Simon Péter, aki visszautasítja, hogy emiatt érzéketlenséggel vádolják, mivel minden emberi életet értéknek tekint, azonban „a képletek csak ilyen szórásokkal működnek”.
Mitől modell a járványmodell?
A matematika új életre kelt a koronavírus árnyékában, a matematikusok a védekezés legfontosabb stratégái lettek. De miért hívják modellnek, amit létrehoznak?
A szakember szerint az oltások hatékonysága is mérhető képletekkel, ehhez azonban az orvosoktól származó adatsorokra lenne szükség, ami jelenleg – a kísérleti stádiumban lévő anyagok esetében – nem áll rendelkezésre. Simon szerint érdemes az oltásnál is inkább hálózatokban gondolkodni, azaz nem elég azt nézni, kinek mi a foglalkozása, azt is figyelembe kell venni, ki mennyi emberrel kerül kapcsolatba.
A szakértő arra is rámutatott, hogy
lehet harmadik, de akár sokadik hullám is, egészen addig, amíg az emberek „bő fele” át nem esik a betegségen.
A nyári reprezentatív felmérés szerint az emberek kevesebb mint egy százaléka esett át rajta májusra. Most durván félmillió lehet a valós szám – ez kicsit több, mint öt százalék. Jó észben tartani, hogy az ötvenszázalékos arányt az influenza sem volt eddig képes soha felmutatni! Ezért kell az oltás
– magyarázta az egyetemi tanár.
A digitális tananyagok a szép új világ tankönyvei
A gyerekek home office-a jobb lehet a felnőttekénél.
(Borítókép: Védőfelszerelést viselő orvos ellát egy beteget a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított osztályon a fővárosi Szent László Kórházban 2020. május 8-án. Fotó: Árvai Károly / kormany.hu / MTI)