A zöld az új tej – tehenek nélkül
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Hagyományosan állattenyésztéssel nyernek tejet, amit – az eltarthatóság érdekében – mikrobiológiai módszerekkel kezelnek. Létezik azonban celluláris mezőgazdaság is, ahol még kis léptékben egyelőre, de zöld technológiával kísérleteznek előállítani élelmiszert úgy, hogy minél kisebb környezetkárokat okozzanak.
A zöld technológia egyetlen szempontot vesz figyelembe, a fenntarthatóságot.
Egy szingapúri startup cég laboratóriumi körülmények között valódi tejet készít emlőssejtekből anélkül, hogy mondjuk teheneket tartana. Az alapítók között megtalálhatók a Google öregdiákjai, valamint amerikai és ázsiai, zöld termelékenységet szorgalmazó technológiai vállalkozások és egy vezető amerikai hagyományos tejüzem.
A jelenlegi tejipar környezetileg fenntarthatatlan.
Csak a tejtermelés négy százalékkal járul hozzá az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok teljes kibocsátásához – ez évente körülbelül kétmilliárd tonna CO2-egyenérték. A globális metánkibocsátás 37 százaléka szarvasmarha-tenyésztésből származik. A metán valóban erős üvegházhatású gáz – körülbelül 25-ször hatékonyabb a sugárzás CO2-ként való megfogásában. A tejipar emellett hatalmas mennyiségű forrást is felhasznál, például földet és vizet – írják indoklásként az új technológia szorgalmazói.
A TurtleTree Labs vállalat szabadalmi oltalom alatt álló technológiákat hozott létre annak érdekében, hogy teljes értékű és ízű tejet készítsen tehénsejtekből, gyakorlatilag laboratóriumi körülmények között „leutánozva” a tehenek természetes tejtermelési folyamatát. Lényegében valódi tejet készít környezetszennyezés nélkül, nem használ földet, csekély víz- és energiabefektetéssel dolgozik. A cég azt vallja, hogy a kórokozók, betegségek kockázatát is a minimálisra tudja csökkenteni.
A termék 95 százalékkal kevesebb erőforrás-fogyasztást igényel, mint az eredeti tejtermelés.
Kíváncsiak vagyunk, mi minden készíthető a laboratóriumban előállított tejünkkel. Eddig sikereket értünk el tehenek, kecskék, juhok és tevék sejtjeivel, ami azt jelenti, hogy a lehetőségek hatalmasak. Még értékesebb lesz a technológia, ha ebből a tejből is elkezdünk sajtokat és vajakat készíteni.
– mondja a cég vezetése. A BBC-n megnézhetik videón is, hogyan dolgozik a cég, hogyan állítanak elő „zöld” tejet.
Hasonló kezdeményezéseket már láttunk a húsiparban is, és az első gyanakvásainkat leküzdve beláttuk, hogy ez (is) lehet az irány. A fogyasztók inkább hajlanak arra, hogy kegyetlenségmentes feldolgozásból származó termékeket fogyasszanak.
A laboratóriumi sejtekből tejet kivonva valódi tejet kaphatunk anélkül, hogy károsítanunk kellene a bolygót, és ártanunk az állatoknak, tehát ez a jövő.
Ha nem változtatunk az étkezési szokásainkon, felfaljuk a bolygót. De mennyire hasonlít a műhúsos bolognai spagetti, fasírt vagy pástétom íze az eredetiéhez? Ebben az Index-cikkben erről is olvashatnak.
Fenntarthatóság
A fenntartható fejlődés (sustainable development) olyan szervezési elv, ami „kielégíti a jelen szükségleteit anélkül, hogy károsítaná a jövendő generációk képességét, hogy kielégítsék a saját szükségleteiket. A fenntartható fejlődés elve és lényege megakadályozni a környezet elhasználódását, és ezt úgy kell elérnie, hogy közben ne mondjon le sem a gazdasági fejlődés, sem a társadalmi egyenlőség és igazságosság igényeiről”.
(Borítókép: Shutterstock)