![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Kisebb adagban nagyobb hatékonysággal használható a brit vakcina
![GettyImages-488548277](https://kep.index.hu/1/0/3547/35472/354728/35472841_6eb5285bad49c70747a58d3043741ad3_wm.jpg)
További Tech-Tudomány cikkek
-
Újabb felfedezés történt a világegyetemben
- Csaknem egy hónap után ismét le lehet tölteni a TikTokot az Egyesült Államokban
- Ultranagy energiájú szellem járta be a Földközi-tengert
- Már a NASA szerint is valószínűsíthető, hogy 2032-ben aszteroida csapódhat a Földbe
- Mesterséges intelligencia frissítheti a Chrome böngésző jelszavait
A Covid–19-vakcina utáni hajszában egyre pontosabban kezd kirajzolódni, mire érdemes figyelni. Szijjártó Péter csaknem napi szinten tudósít a Sputnik V orosz oltóanyag kísérleti fázisairól, aktuális állapotáról. Gulyás Gergely pedig bejelentette, hogy három gyártónál is lekötöttünk oltóanyagot, a legtöbbet az AstraZenecánál – 6,5 millió adagot.
A brit gyógyszercég az Oxfordi Egyetemmel közösen fejleszteti és teszteli a vakcináját, melyről hétfőn újabb információkat közölt. Azt már eddig is tudtuk, hogy az oltóanyag a vállalat közlése szerint hatásos, eddig 90 százalékos hatékonyságról számoltak be. Most részletezték a kutatási eredményeket.
A klinikai vizsgálatok során két módszerrel adagolták az oltóanyagot. Az elsőnél fél dózissal kezelték a tesztalanyokat, majd egy hónappal később egy újabb teljes dózist kaptak. Ebben az esetben a vizsgálat 90 százalékos hatékonyságot mutatott.
A másik adagolási metódusban már első alkalommal is teljes dózist kaptak a résztvevők, 30 nappal később pedig egy másik teljes adagot. Itt 62 százalékos hatékonyságot mért az AstraZeneca.
Ez azt jelenti, hogy összességében kisebb adaggal nagyobb hatékonyságot tudott elérni a cég, ami kedvezőnek tűnik, hisz a tervezett több százmilliós adagból több embernek juthat.
Súlyos mellékhatásokat egyik teszt során sem mutatott egy tesztalany sem. A köztes eredményeket hamarosan egy orvosi lapban is publikálja a gyártó, elkészíti a törzskönyvi dokumentációt és világszerte benyújtja majd a különböző nemzeti gyógyszerügyi hatóságoknál.
Az AstraZeneca kiemelte, hogy az AZD1222 elnevezésű oltóanyagukat legalább hat hónapig 2–8 fokon lehet majd tárolni. A Pfizer nemrégiben azt közölte, hogy náluk pont az oltóanyag logisztikai művelete lesz a legnehezebb, az ő vakcinájukat ugyanis mínusz 70 fokon kell szállítani és tárolni is.
Az Európai Unió egyelőre 400 millió adag vakcina szállításáról kötött szerződést a vállalattal.
(Borítókép: Oli Scarff / Getty Images)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)