Összedőlt az Arecibo Obszervatórium
Az 1963 óta működő, sokáig a világ legnagyobb egybeépített rádiótávcsövének számító létesítményben augusztusban történt először kábelszakadásos baleset. A javítás előtt novemberben az egyik fő tartókábel szakadásával tovább károk keletkeztek az obszervatóriumban.
Az intézményt fenntartó amerikai Nemzeti Tudományos Alap nem sokkal később úgy döntött, hogy a rádióteleszkóp menthető részeinek megtartása és látogathatóvá alakítása érdekében az obszervatóriumot bezárják, és kontrollált módon eltávolítják az antenna tányérja felett kifeszített kábeleken felfüggesztett acélplatformot.
Amigos es con profundo pesar comunicarles que acaba de colapsar la plataforma del Observatorio de Arecibo. pic.twitter.com/stJScy2Old
— Deborah Martorell (@DeborahTiempo) December 1, 2020
A rádióteleszkóp kedden, nem kontrollált módon végleg összeomlott, amikor a 900 tonnás platform 120 méteres mélységben található antennára zuhant.
A tudományos közvélemény döbbenten és szomorúan fogadta a hírt.
Dicső múlt
A Puerto Ricó-i dombok közé mélyesztett Arecibo Obszervatóriumot 1963 novemberében adták át, és 305 méteres átmérőjével a világ legnagyobb egybeépített rádiótávcsöve volt, míg az 500 méter átmérőjű kínai FAST meg nem előzte 2016-ban.
Russell Alan Hulse és Joseph Hooton Taylor jr. itt fedezték fel az PSR B1913+16 kettős pulzár csillagrendszert, amelyért megkapták a Nobel-díjat. Az Arecibo teleszkópot emellett többször használták földön kívüli civilizációk keresésére, egy ízben pedig földön kívüli civilizációknak szánt üzenet küldésére.