Exobolygóról érkező rádiójelet vizsgáltak
A Cornell Egyetem által vezetett nemzetközi kutatócsapat rádiókitöréseket észlelt az Ökörhajcsár csillagképben. A forrás az 51 fényévnyire elhelyezkedő a Tau Bootes kettőscsillag-rendszerben van.
Az Astronomy & Astrophysics tudományos lapban december közepén megjelent eredmény szerint a jel a csillagrendszer egyik exobolygójáról érkezik.
Először számolhatunk be exobolygó rádiócsillagászati felfedezéséről
– magyarázza Jake D. Turner, a tanulmány egyik szerzője.
A jel a Tau Bootes rendszerből érkezik, amely egy kettőscsillag egy exobolygóval. Amellett érvelünk, hogy a forrás maga a bolygó. A rádiójel ereje, polarizációja, és a bolygó mágneses tere egyezik az elméleti előrejelzéssel.
Turner és kollégái a hollandiai Low Frequency Array (LOFAR) rádióteleszkóppal azonosították a rádiókitörést, amely szerintük rendszerben található forró-Jupiter típusú (csillagához közel eső pályán keringő gázbolygó) exobolygóról származik.
Máshol is van adás
A csapat további exobolygóról származó jeleket is azonosított – ezek az ötbolygós 55 Cancri rendszerből, illetve a 44 fényévre elhelyezkedő Upsilon Andromedae rendszer egyik bolygójáról érkeznek.
Turner, aki két évvel ezelőtt a Jupiter rádiójelének beazonosításával kezdte a kutatásait, kiemelte, hogy egy exobolygó mágneses terének tulajdonságai, ahogy a Föld esetében is, kulcsfontosságúak a lehetséges élet szempontjából.
A mágneses mező hozzájárul a lakhatósághoz a Földhöz hasonló exobolygóknál, mivel megvédik az atmoszférát a napszéltől és kozmikus sugárzástól, így megakadályozzák az atmoszféra elpárolgását.
– magyarázta.