Tényleg használ az antidepresszáns a covidos betegeknek
További Tech-Tudomány cikkek
Az Amerikai Orvosi Társaság szakmai lapja, vagyis a világ egyik legmagasabban rangsorolt orvosszakmai folyóirata, a Journal of the American Medical Association (JAMA) közölte le a Washington University munkatársainak tanulmányát, amelyben 152 új típusú koronavírussal (Sars-CoV-2) igazoltan fertőzött beteget vizsgáltak. A vizsgálatban olyan betegek vettek részt, akik legfeljebb 7 nappal a bevonás előtt Covid-tünetekről számoltak be (láz, köhögés, izomfájdalom, enyhe légszomj, hasmenés, hányás, szaglás és ízérzés elvesztése, torokfájás), de nem szorultak oxigénre, tehát enyhébb, járóbetegként kezelt esetekről van szó.
Az eredmények szerint
az antidepresszánsként ismert, Magyarországon is törzskönyvezett fluvoxamine-nal kezelt betegek körében a placebóval kezelt társaikhoz képest a betegség lefolyása jobban alakult, mivel a szert kapó betegek között egyetlen esetben sem romlott a páciensek klinikai állapota,
vagyis nem lépett fel súlyos légszomj, tüdőgyulladás, illetve nem vált szükségessé kórházi kezelés. Ezzel ellentétben a placebocsoport tagjai között nyolc esetben romlást észleltek a vizsgálók.
A különbség az elvégzett statisztikai próbák szerint valós, nem a véletlen műve.
További érdekesség, hogy mind a súlyos, mind pedig a tapasztalt összes mellékhatás száma a placebocsoportban volt magasabb. Ilyet a kezelt betegek között 1 (súlyos) és 11 (összes), a placebocsoportban pedig 6, illetve 12 esetben észleltek a vizsgálók. A vizsgálatban részt vevők átlag életkora 46 év volt, és 72 százalékuk volt nőnemű. A szerzők szerint a hatás nagy valószínűség szerint nem függ össze a szer eredeti indikációjával, tehát a központi idegrendszerre gyakorolt, vagyis antidepresszáns hatásával, hanem feltehetőleg annak a testben máshol is megtalálható Sigma-1 receptorokra kifejtett, hegesedést is gátló effektusával magyarázható. Az eredmények után megszólalt az Egyesült Államok egyik legmagasabb beosztású egészségügyi szakembere, dr. Francis Collins, a Nemzeti Egészségügyi Intézet (National Institutes of Health, NIH) igazgatója is, aki tulajdonképpen a Covid-járvány elleni harc vezetőjének, vagyis dr. Anthony Fauci főnöke is egyben.
Francis Collins az ország egyik legnézettebb tévéműsorában, a 60 Minutesben adott vasárnap interjút, amelyben kifejtette, hogy szerinte a fluvoxamine a Covid elleni harc arzenáljának része lehet hamarosan. Elmondása szerint jelenleg vizsgálják a lehetőségét, hogy az NIH saját tesztjeibe is bevonja-e a gyógyszert, mivel a kezdeti eredmények mindenképpen biztatók, de nagyobb betegszámmal történő vizsgálatok lennének ideálisak.
“The whole scientific community is watching [the fluvoxamine] study and trying to see whether ...we can help in our own trials,” says NIH director Dr. Francis Collins about a study to determine if the antidepressant could be an early COVID treatment. https://t.co/oTkBQ8dq0s pic.twitter.com/DLkhPw26Hy
— 60 Minutes (@60Minutes) March 8, 2021
Az NIH saját vizsgálatot folytat, amelyben már törzskönyvezett, de eredetileg más betegségekre használt szerek esetleges koronavírus elleni hatását vizsgálják. Az új szerek kifejlesztése mellett ez, vagyis az angolul „repurposing”-nek nevezett módszer is fontos út, mivel így esetleg gyorsabban lehet hatásos gyógyszert klinikailag hozzáférhetővé tenni. Ilyen módon derült ki például az eredetileg szintén más betegségre engedélyezett, és azóta már hazánkban is használt remdesivir koronavírus elleni hatása is.
A fluvoxamine ilyen jellegű felhasználásával magyar kutatók is foglalkoznak Fekete Andrea doktornő vezetésével.
A magyar, klinikai kettes fázisú vizsgálat novemberben indult, a regisztráció szerint száz beteg bevonásával, és első eredményei, valamint befejezése augusztusra, illetve decemberre várhatók. Arra azonban a hazai és a külföldi tudósok is felhívták a figyelmet, hogy a szer használata jelenleg nem engedélyezett Covid–19 kezelésére, ebben a tekintetben további vizsgálatok szükségesek.
A szerző allergológus és klinikai immunológus szakorvos.
(Borítókép: Az új koronavírus okozta Covid–19-ben szenvedő beteget ápolnak nővérek a kaliforniai San Diegótól nyugatra fekvő Coronado Sharp Coronado Kórház intenzív osztályán 2021. január 20-án. Fotó: Etienne Laurent / MTI / EPA)