Sok az űrszemét, dühösek a csillagászok
A csillagászok munkáját jelentősen megnehezíti az, hogy egyre több szatellit áll pályára a Föld körül – írja a Guardian.
Szakértők szerint a bolygónk körül keringő műholdak, valamint az általuk termelt űrszemét generálja az éjjel látható fényszennyezés közel 10 százalékát, ez pedig az asztrológusokat is könnyen félrevezetheti tudományos kutatásaikban.
Itt az ideje annak, hogy a profi és amatőr csillagászat jövője miatt aggódni kezdjünk
– nyilatkozta Greg Brown, a brit Royal Observatory kutatója.
Danny Steeghs, a Warwicki Egyetem kutatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a jövőben mérlegelni kell, hogy az újabb és újabb műholdak milyen előnyöket biztosítanak, illetve hogy eközben mennyiben nehezítik meg a csillagászok munkáját.
A műholdak által termelt űrszemét eltávolítására egyébként a közelmúltban indultak projektek, a kutatók viszont arra figyelmeztettek, hogy a kis darabokban keringő szemetet vélhetően nem fogják tudni eltakarítani, és ezek is jelentősen hozzájárulnak a fényszennyezés növekedéséhez. Emellett azt szorgalmazták, hogy a műholdakat a jövőben próbálják meg sötétebb színű anyagokból építeni, mert ez is hozzájárulhat a fényszennyezés csökkenéséhez.