Újabb Stuxnet lehetett iráni atomprogram elleni szabotázs?
További Tech-Tudomány cikkek
- The Economist: egyre több szakértő látja úgy, hogy a hipnózis nem áltudomány
- Akár halált is okozhat a túl sok csokievés
- Angliában engedélyezhetik az első, az Alzheimer-kór lefolyását lassító gyógyszert
- Az AI keresztapja szerint 30 éven belül kiirthatja az emberiséget a mesterséges intelligencia
- Ez a Genesis Phil Collins nélkül gyorsítja fel a robotokat
Mint arról az Index is beszámolt a katonai célú iráni nukeáris programban résztvevő natanzi urándúsítóban röviddel az újraindításáról szóló hírek után jelentős üzemzavar következett be. Az egymásnak ellentmondó hírek hátterét a BBC tárta fel.
Az Irán középső részén, biztonsági okokból mélyen a föld alá telepített üzemben történik az urán dúsítása. Az atomerőművekben felhasznált sugárzó anyag meglehetősen alacsony 3-5 százalékos urán koncentrációval rendelkezik, és kutatási célokra sem van nagyon szükség 20 százalék fölötti urántartalomra, míg az atomfegyverekben meglehetősen magas szintre, 90 százalékos dúsítottságú hasadóanyagra van szükség.
A dúsításhoz használják a rendkívül összetett és kifinomult centrifugákat, amelyekben gázzá alakítva, nagy fordulatszámon hozzák létre a magasan dúsított uránt. A centrifugák magas műszaki színvonalat jelentő és alacsony tűréshatárokkal működő eszközök jelentik a szűk keresztmetszetet az iráni atomfegyver programban.
Nem véletlen, hogy a világ első katonai célú kibertámadása, a Stuxnet is a centrifugák ellen irányult 2010-ben. A számítógépes vírust egyszerű pendrive-on juttatták be az iráni létesítménybe, ahol a Windows alapú rendszeren támadta a vezérlésüket.
A vírus jelentős károkat okozott, amikor a megbolondított rendszer a nagy sebességel forgó finom eszközöket hirtelen megállásra, majd a másik irányba forgásra utasította. Egyes izraeli szakértők szerint valami hasonló történhetett most is. Az üzemzavar után egymásnak ellentmondó hírek érkeztek kibertámadásról, sőt közvetlen robbantásról, is de abban megegyeznek, hogy a áramkimaradás történt mely jelentős károkkal járt a centrifugáknál..
A pontosan vezérelt folyamatban, mint azt a fentiekben is említettük, a hirtelen leállás óriási károkat tud okozni. A legújabb hivatalos iráni verzió szerint a behatolók a generátorok környékén okoztak robbanást, amely megszüntette az áramellátást, és egy ideig eltartott mire a tartalék rendszerek bekapcsoltak. Szakértők valószínűsítik, hogy ebben az esetben a meghajtás hirtelen megszűnése, és a tartalék áramforrások késedelmes bekapcsolódása okozta károkat.