- Tech-Tudomány
- kémszoftver
- izrael
- torontói egyetem
- oroszország
- szaúd-arábia
- üzbegisztán
- szingapúr
- indonézia
- mszp
- dk
- vadai ágnes
A Windows gyenge pontjait támadja az izraeli kémszoftver, Magyarország is vett belőle
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Magyarország is szerepel azok között az országok között, amelyek vásároltak abból az izraeli kémszoftverből, amellyel eddig legalább száz civil aktivistát, újságírót és politikust figyeltek meg tíz különböző országban – adta hírül a Bloomberg.
A Candiru névre keresztelt szoftverből Magyarországon kívül Oroszország, Izrael, Szaúd-Arábia, Üzbegisztán, Szingapúr, Katar és Indonézia is vásárolt. A Torontói Egyetem megfigyelések és illegális hackertámadások nyomon követésével foglalkozó kiberbiztonsági kutatói már a Microsoftot is figyelmeztették, ugyanis a kémszoftver a Windows gyenge pontjain keresztül képes támadni.
A program segítségével a kormányok magánszemélyek, adott esetben ellenzéki politikusok digitális levelezésébe tekinthetnek be.
Korábban egy másik izraeli cégről, az NSO-ról is kiderült, hogy hasonló termékeket gyártanak, ám azzal védekeztek, hogy azok csakis a terrorizmus és a bűnözés elleni fellépést szolgálják. Ennek megfelelően állításuk szerint lépéseket tettek annak érdekében, hogy ne élhessenek vissza a rendszerrel, 55 országnak így nem is adtak el belőle.
A Torontói Egyetem ennek ellenére arra figyelmeztet, hogy a kémszoftverekkel esetlegesen visszaélő autoriter rendszerek komplett digitális arzenálból válogathatnak. Egyik vezető kutatójuk szerint a Candiruhoz hasonló kémprogramokat a „félelem exportálására” használják fel.
Sajtóhírek szerint a kormány több milliárd forintért vásárolt egy olyan kémszoftvert, amely politikusok, civil aktivisták és újságírók megfigyelésére szolgál. Amennyiben ez igaz, akkor a Fidesznek sok kérdést kell megválaszolnia
– írja közleményében az MSZP Országos Központja. A párt szerint a megválaszolásra váró kérdések:
A kormány mi alapján gondolta úgy, hogy szüksége van egy ilyen kémprogramra? Melyik szervezet használja ezt a szoftvert? Mire használják, valóban politikusok, civilek és újságírók megfigyelése a céljuk? Mikor vették és pontosan mennyibe került a megfigyelőprogram?
Ezeket a kérdéseket írásban is benyújtja a párt, ha nem kap választ. Hozzáteszik:
ha a kormány megkerüli az érdemi válaszadást, azzal csak azt erősíti meg, hogy Orbán magasabb fokozatba kapcsolta az illiberális állama építését.
Ha ez a beszerzés megtörtént, az törvénytelen és elfogadhatatlan eljárás, amely egyszerre jelzi, hogy Orbán Viktor retteg, és azt is, hogy bármire képes a hatalma megtartása érdekében – reagált a Bloomberg hírére a Demokratikus Koalíció (DK). A párt szerint
jellemző, hogy információk szerint ebből a szoftverből az Orbán-kormányon kívül például Oroszország, Üzbegisztán vagy Szaúd-Arábia szerzett be, hogy a megfigyelendő személy számítógépén halászva szerezzenek információkat a célszemélytől és a célszemélyről.
A párt képviselője, Vadai Ágnes közölte, hogy a DK nevében írásbeli kérdéssel fordul Orbán Viktorhoz a beszerzés és a szoftver felhasználásának részleteivel kapcsolatban. Hozzátette:
Ha van már ilyen kémprogram a kormány birtokában, ezt az ügyet a Dobrev Klára vezette új kormány szigorúan ki fogja vizsgálni. A totális diktatúra felé tett újabb lépés elkövetőinek jogi felelősségre vonásra is számítania kell.