Lekapcsolta az izraeli kémszoftver gyártójához köthető fiókokat az Amazon
További Tech-Tudomány cikkek
Lekapcsolta az NSO Group izraeli kibercéghez köthető infrastruktúrát és fiókokat az Amazon felhőszolgáltató platformja, az Amazon Web Services (AWS) – számolt be hétfőn a Vice News.
A lépés azt követően született, hogy 17 médiaszervezet egy nemzetközi újságírói együttműködés keretében egy riportban felderítette, hogy az NSO egyik szoftverét arra használták fel, hogy feltörjék újságírók, politikusok és jogvédők okostelefonjait világszerte. A kémszoftverből minden jel szerint az Orbán-kormány is bevásárolt.
Az izraeli cég vasárnap visszautasította a riportban megjelent állításokat, egyúttal közölte, a terméket csakis arra szánták, hogy segítsék a hírszerzés és a bűnüldöző szervek munkáját a terrorizmus és a bűnözés elleni küzdelemben. A Vice mindazonáltal idézte az Amazon Web Services egy szóvivőjét, aki szerint „gyorsan cselekedtek” azt követően, hogy értesültek a riportban szereplő tevékenységről.
Több mint 300 magyarországi célszemélyről írt a Direkt36, akiket megfigyelhettek. Szerepel közöttük
- egy ellenzéki városvezető, Gémesi György gödöllői polgármester,
- négy újságíró, köztük a Direkt36 két munkatársa,
- Bánáti János, az ügyvédi kamara elnöke és kilenc másik magyar ügyvéd,
- egy fotós, aki együtt dolgozott egy amerikai újságíróval a Kreml-közeli orosz pénzintézet, a Nemzetközi Beruházási Bank budapesti székhelyéről szóló cikken,
- a milliárdos vállalkozó, Varga Zoltán, a 24.hu-t is kiadó Centrál Médiacsoport tulajdonosa,
- Chikán Attila közgazdászprofesszor, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere, aki Varga Zoltán vendége volt egy 2018-as vacsorán,
- a G-napig Orbán Viktor fő szövetségesének számító Simicska Lajos egykori Fidesz-pénztárnok fia,
- valamint a CEU egykori diákja, Adrien Beauduin, akit egy 2018-as kormányellenes tüntetésen vettek őrizetbe.