A tudósokat is felelősségre kell vonni a járvány miatt?
További Tech-Tudomány cikkek
- Űrből érkező rádiójelek nyomába eredtek a tudósok, meglepő helyre jutottak
- Egy rák elleni antitest lehet a Parkinson-kór ellenszere
- Olyan bolygóegyüttállás lesz kedd este, amilyen pár évtizedenként csak egyszer történik meg
- Jön a biometrikus fizetés, hamarosan arcfelismerővel és tenyérrel is egyenlíthetjük a számlát
- Több kínai céget, köztük a TikTokot és a Temut is megszorongathatják az Európai Unióban
A cikket Tom Chivers, az UnHerd magazin tudományos szerzője jegyzi. Állítása szerint az Egyesült Királyságban a járvány terjedésében annak is szerepe volt, hogy a tudósok sok esetben nem megfelelően reagáltak a vírusra, ezzel veszélybe sodorhatták az emberek életét.
A tudósok sem állhatnak a kritika felett
– írta Chivers, aki szerint épp ezért a járványkezeléssel kapcsolatos hatósági vizsgálatoknak nemcsak a politikusok, hanem a tudósok körében is vizsgálódnia kellene.
A szerző szerint a szakértők több alkalommal is téves kijelentéseket tettek, amivel veszélynek tették ki az embereket. Példának hozta fel azt, amikor bizonyos szakértők „tudományos konszenzusra” hivatkoztak azzal kapcsolatban, hogy a maszkviselés nem véd meg a fertőzéstől.
Az előző évben még nem voltak adataink arra vonatkozóan, hogy a maszkok működnek-e. Korrektebb lett volna azt mondaniuk, hogy „szerintünk nem működnek, de az sincs kizárva, hogy igen”. Lehet, hogy életeket mentettek volna meg ezzel
– fogalmazott Tom Chivers. Emlékezetes, hogy a járvány elején idehaza is vitatott kérdés volt, hogy segít-e a maszkviselés.
Mást gondolnak az orvosok a maszkviselés hasznosságáról, mint Müller Cecília és az NNK
Az orvosi kamara szerint a maszk gátolhatja vírus átadását tünetmentes fertőzötteknél is, ezzel hozzájárul a járvány terjedésének akadályozásához. A tisztifőorvos másként látja.
A tudósok egyébként a másik véglet tekintetében is hajlamosak voltak túlzásba esni.
Nemrég Neil Fergusont, az Imperial College London epidemiológusát pont egy hasonló ügyben kérdezték meg a Finanical Times egyik podcastjében. Ferguson korábban a saját járványügyi modellje alapján azt mondta, hogy idén nyáron „szinte biztosan” százezer felett lesz az új esetek száma az Egyesült Királyságban, ami végül erős túlzásnak minősült.
Megtanultam, hogy ha valamire azt mondanánk, hogy „szinte biztosan” megtörténik, akkor pont azt lehet biztosra venni, hogy nem úgy lesz. A jövőben igyekszem elkerülni az ehhez hasonló sarkos kijelentéseket
– mondta az esetről Ferguson.