Meghalt Sir Clive Sinclair, a ZX Spectrum atyja
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Lányának tájékoztatása szerint szeptember 16-án, 81 éves korában meghalt Sir Clive Sinclair angol feltaláló és üzletember, a Sinclair Research vállalat alapítója, a ZX számítógépek atyja. A brit férfi nevéhez zsebszámológép, hifi-erősítők, digitális karórák, hordozható tévék, elektromos járművek is kötődnek, legnagyobb sikerét azonban a nyolcvanas években bemutatott, elérhető árú számítógépeivel érte el.
A ZX Spectrum elődei, az oktatásra és a programozási képességek fejlesztésére szánt ZX80, valamint a ZX81 húzták ki Sinclair vállalatát a csávából egy időre, a tudományos eszközöket gyártó Sinclair Research ugyanis 1976-ra csak az államtól kapott tőkeinjekció segítségével tudott fennmaradni.
Az átlagos jövedelműek számára is megfizethető ZX Spectrum 1982. április 23-án jelent meg, s célját – az átlagember számára elérhetővé és érdekessé tenni a programozást – teljesítette. A gépből 1982 és 1992 között ötmillió darabot adtak el, s bár Sinclair kizárólag a brit piacra szánta gépét, a számítógép a szigetországon kívül is nagy sikernek örvendett.
A Spectrum gépek terveit és a márkanevet Sinclair 1986-ban eladni kényszerült, ugyanis a cége által 1985-ben bemutatott C5-ös elektromos meghajtású jármű hatalmas piaci bukás lett. A Spectrum számítógépekhez tartozó jogokat az Amstrad vette meg, ez a cég folytatta a gépek tervezését.
Az 1940-ben született Clive Sinclair nevéhez legtöbbször a kompakt zsebszámológépet kötik. Ezt 1973-ban dobta piacra cége, az eszköz sikere pedig elérhető árának volt köszönhető. Bár 1983-ban a brit számítástechnika fejlődésében betöltött fontos szerepe miatt kapott lovagi kitüntetést a királynőtől, Clive Sinclair jobban szerette, ha nevét a MoMA-ban is kiállított számológépével azonosítják. Egy, a Guardiannak adott interjúban az innovátor az internetet és az emailt idegesítőnek nevezte, azt mondta, nem szereti őket használni.
Érdemes még megemlíteni digitális óráit, melyek rendkívül hasonlítanak a mai okosórákra. Az 1970-es években a Sinclair vállalat által bemutatott Black Watch például úgy néz ki, mint egy modern aktivitásmérő, ráadásul hasonlóan ki is mondja a pontos időt, ha megérintik az órát a megfelelő helyen.
Sir Clive Sinclair 81 éves korában, hosszan tartó daganatos betegségben halt meg.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.