Nem változtat a NASA az űrteleszkóp nevén
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A NASA úgy döntött, nem változtatja meg indulásra készülő űrteleszkópja nevét. A James Webb-űrteleszkóp (JWST) nevét adó egykori NASA-igazgatót azzal vádolták, hogy az ötvenes és hatvanas években leszbikusokat és melegeket üldözött el az amerikai űrügynökségtől. A NASA kivizsgálta az ügyet, és nem talált erre vonatkozó bizonyítékot.
Csalódott vagyok. Mivel nem tudom, hogy milyen tényezőket mérlegeltek, nehéz tiszteletben tartanom a döntést a jelenlegi név megtartásáról
– mondta Johanna Teske, a washingtoni Carnegie Intézet csillagásza.
Május óta ezerkétszázan írták alá azt a petíciót, amely az űrteleszkóp átnevezését követeli, mert a névadója egy olyan időszakban vezette az űrügynökséget, amikor a szövetségi hivatal alkalmazottait automatikusan kirúgták, ha kiderült, hogy nem megfelelő a szexuális orientációjuk. James Webb igazgatása alatt például 1963-ban kirúgtak egy homoszexuálisnak vélt férfit.
A NASA szeptember 27-én egymondatos közleménnyel zárta a vizsgálatát:
Nem találtunk olyan információt, amely indokolná a James Webb-teleszkóp nevének megváltoztatását.
Brian Odom, a NASA vezető történésze a Nature-nek úgy nyilatkozott, hogy a történetet lezártnak tekinti. Odom hozzátette, hogy „a Covid miatt kialakult körülményekhez képest a vizsgálat amennyire lehet, alapos és nagyon objektív volt”. Több munkatársuk átvizsgálta az archívumokat, kikérdezték a Webb karrierjével foglalkozó történészeket, és külsőst szerződtettek, aki Webb más kormányzati szerveknél befutott pályáját vizsgálta.
A vizsgálatról ugyanakkor nem adnak ki végső írott jelentést, annak ellenére, hogy júniusban átlátható döntést ígértek a tudományos közösségnek.
Nem néztek szembe
Az, hogy nyíltan visszautasítják, hogy meghallgassák a queer csillagászokat, olyan, mintha gyomorszájon ütöttek volna. Visszautasítják, hogy szembenézzenek a történelemmel. Ha ez nem megy, hogyan fogjuk megmutatni, hogy milyen elnyomásban volt része az embereknek?
– mondta Brian Nord, a FermiLab asztrofizikusa, a petíció elindítója.
James Webb 1961 és 1968 között vezette a NASA-t. Az ügynökség ebben az időszakban gőzerővel dolgozott a holdra szállás előkészítésén. Ebből következik, hogy Webb vezetése alatt távolították el az ügynökségtől a homoszexualitással vádolt Clifford Nortont 1963-ban.
Odom szerint Webb neve egyszerűen nem merült fel az ügyben. A róla elnevezett űrteleszkóp nevét 2002-ben kapta az akkori vezető Sean O'Keefe döntése alapján. A Hubble űrteleszkóp utódjának tekinthető JWST-t várhatóan decemberben juttatják fel.
(Nature)