A klinikai tesztek küszöbén áll több, Alzheimer-kór elleni oltás
További Tech-Tudomány cikkek
- Akár halált is okozhat a túl sok csokievés
- Angliában engedélyezhetik az első, az Alzheimer-kór lefolyását lassító gyógyszert
- Az AI keresztapja szerint 30 éven belül kiirthatja az emberiséget a mesterséges intelligencia
- Ez a Genesis Phil Collins nélkül gyorsítja fel a robotokat
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
Jelenleg is kereskedelmi partnerre vár klinikai tesztek elindításához az az Alzheimer-kór elleni oltóanyag, amelyet a Leicester Egyetem és a Göttingeni Egyetem munkatársai fejlesztettek ki.
A világszerte negyvenmillió beteget és családját érintő szellemi leépüléssel járó, jelenleg gyógyíthatatlan betegséget a legszélesebb körben elfogadott tudományos álláspont szerint az agyban felgyülemlő, idegsejteket elpusztító, összetapadó és lerakódó fehérjék okozzák.
A brit és német tudósok sikeresen fordították vissza a kór által okozott demenciát laboratóriumi egereknél. Forradalmi újításuk lényege, hogy beazonosították a TAP01-04 nevű antitestet, amely lerakódásokat okozó béta-amiloid-fehérjék toxikus, rövidült formájához kapcsolódik. Vakcinájuk lényegében elindítja a szervezetben a TAP01-04 termelését, amivel gyakorlatilag megelőzi a betegség kialakulását.
A klinikai teszteken egyetlen amiloidplakkokat oldó kezelés sem mutatott sikert az Alzheimer-kór tüneteinek kezelésében. Olyanok is voltak, amelyeknek rossz mellékhatásai voltak. Mi olyan antitestet azonosítottunk, amely az amiloid-béta oldható, rövidült változatát semlegesíti, de sem a normális formájához, sem a plakkokhoz nem kötődik
– mondta Thomas Bayer, a Göttingeni Egyetem orvosi karának professzora.
Skandináviában már toboroznak
Valamivel előrébb tart a svéd Alzinova AB által kifejlesztett Alzheimer-elleni oltóanyag, amelynek első klinikai tesztjeibe a napokban vették fel az első önkénteseket Finnországban. Az Alzinova által fejlesztett ALZ-101 vakcina alapját az AβCC-technológiának nevezett megoldás jelenti, amely a leginkább toxikus ammiloid-béta-42 oligomerek ellen mozgósítja az immunrendszert többszörös oltással.
A laboratóriumi eredmények kimutatták, hogy az oltóanyag hatásos volt a fehérjék rövid sorozataiból álló oligomerek ellen, miközben sem toxikus, sem gyulladásos mellékhatása nem volt a központi idegrendszerben.
A vakcina hatásait és megfelelő adagját a finn partner által végzett, öt hónapig tartó, 26 betegen végzett klinikai vizsgálattal derítik ki. Az ALZ-101 vakcina klinikai kipróbálása várhatóan 2023 második felében fejeződik be.
(Daily Mail, Alzheimer’s News Today)