A Napból származik a földi víz?
További Tech-Tudomány cikkek
Mivel bolygónk nagyobb részét, vagyis 70 százalékát tengerek borítják, régi kérdés, hogy honnan került ide ez a rengeteg víz. A klasszikus elmélet szerint a Földet egy időben sok szenet tartalmazó, C típusú aszteroidák bombázták, ezekkel érkezett a víz is. A Nature Astronomyben megjelent új kutatás szerint azonban ez csak az igazság fele.
Az aszteroidákon érkező vízzel kapcsolatban kezdettől fogva volt egy bökkenő: más a földi víz, mint az űrből érkező. Az aszteroidák vize ugyanis több nehézhidrogén-izotópot, vagyis deutériumot tartalmaz. A rejtély megoldása a tudósok szerint az, hogy a víz egy része a Napból származik.
Az új elmélet szerint a napszél, ami Napból kilökődő hidrogén- és héliumatomokat tartalmaz, az aszteroidákat és az űrben lebegő port bombázva kölcsönhatásba lépett a kőzetekben található oxigénatomokkal, ami H2O keletkezéséhez vezetett.
Tiszta vizet a pohárba
A Glasgow-i Egyetem földrajzi tanszékének kutatói a japán űrkutatási ügynökség Hayabusa szondája által 2010-ben begyűjtött kőzetmintákat vizsgálták. Az Itokawa aszteroida kőzetei alapján jutottak arra, hogy a Nap szerepe döntő.
A formálódó Föld gravitációja által bevonzott, napszéllel bombázott, apró szemű por a hiányzó víz eredeti forrása
– mutatott rá Luke Daly, a kutatás szerzője.
Számításaink szerint a vízben gazdag por és az aszteroidák fele-fele arányú keveredése megegyezik a földi víz izotópos összetételével
– fogalmaztak.
A csapat atomszonda-tomográfiával vizsgálta az Itokawa darabjait, hogy megállapítsák, milyen hatással volt rá a napszél. A fizikusok által is használt vizsgálati módszerrel az anyagot atomról atomra szedhetik szét, majd számítógépes modellben újra összerakhatják és feltérképezhetik. Az anyagban hidroxid és víz jelenlétét mutatták ki, ami bizonyította a Nap víztermelő hatását.
Teljesen váratlan volt, hogy vizet találtunk! Az alapján, amit tudtunk, az aszteroidából származó kőzeteknek csontszáraznak kellett volna lenniük
– írták a kutatók.
Az eredmény azért jelentős, mert azt is jelenti, hogy jóval könnyebben vízhez férhetünk az űrben, mint azt korábban gondoltuk, akár például egy bolygó felszínén található porból. Az sem utolsó dolog, hogy az élet alapját jelentő víz a Nap tevékenysége miatt gyakorlatilag az egész Naprendszert beborítja.
(Borítókép: Roberto Machado Noa / Getty Images)