Mérföldkőhöz értek a kínaiak a mesterséges nap létrehozásában
További Tech-Tudomány cikkek
17 perc és 36 másodpercig a Nap belső hőmérsékletének ötszörösére hevítette a hidrogén plazmát a kínai EAST, vagyis kísérleti fejlett szupravezető tokamak. A keleti Anhui tartományban 2006 óta működő EAST a világ első teljesen szupravezető tokamakja egy az ázsiai ország három „mesterséges nap” fúziós reaktora közül. A másik kettő Csengduban és Vuhanban található.
A régiós versengésben már sikeresen leelőzték a dél-koreai KSTAR fúziós reaktort. A plazmahevítés csúcsát viszont jelenleg a japán JT-60 tartja 522 millió Celsius fokkal.
A Nap magjára 15 millió fokos hőmérséklet jellemző. A fúziós fejlesztés célja ugyanakkor nemcsak a magas hőmérséklet, hanem az, hogy a plazmát hosszabb távon és stabilan 100 millió fokos hőmérsékleten tartsák.
Működő erőműben gondolkodnak
Az EAST legutóbb 2021 májusában került a hírekbe plazmahevítési rekorddal, akkor 101 másodpercig 120 millió fokra hevítette a benne található plazmát. Egy másik kísérlet során pedig 20 másodpercig 160 millió Celsius fokot értek el.
Ennél is figyelemre méltóbb a legutóbbi eredmény, amikor 1056 másodpercig, több mint 17 és fél percig 70 millió fokos hőmérsékletet tudták tartani a plazmát.
A fúziós energia lényege, hogy az emberiség hasznosíthassa a Napot és a csillagokat működtető folyamatot, ami az atommagok nagy energiafelszabadulással járó egyesülése. Ha sikerülne leküzdeni az ehhez szükséges óriási technikai akadályokat, a fúzió gyakorlatilag kifogyhatatlan, tiszta energia forrása lenne.
Az európai ITER fúziós reaktor az eredeti tervek szerint 2023-ra érte volna el a fúziót, a jelenlegi céldátum 2035.
Az EAST-et működtető Hefei Plazmafizikai Intézet igazgató-helyettese, Szong Juntao szerint öt éven belül indulhat egy működő fúziós reaktor építése, ami 2040-ben kezdhetné meg az energiatermelést.
(IFL Science, South China Morning Post, Wikipedia)