Veszélyes a gyógyszermaradványok koncentrációja a természetes vizekben
További Tech-Tudomány cikkek
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Szemet gyönyörködtető Aston Martin kerül kalapács alá
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
A természetes vizekben nagy koncentrációban megtalálható gyógyszermaradványok nagymértékben veszélyeztetik a környezetet és egészségünket.
A legszennyezettebb vizek közé pakisztáni, bolíviai és etióp folyók tartoznak. A legtisztább vizek pedig Izlandon, Norvégiában és az Amazonas esőerdőiben találhatók – derül ki a Yorki Egyetem kutatásából.
A leggyakrabban előforduló gyógyszeripari vegyületek közül a folyókban soknak ismeretlen a hatása. De az már köztudott, hogy az emberi fogamzásgátlók hatással lehetnek a halak szaporodására és fejlődésére. A szakértők attól is tartanak, hogy az antibiotikumok jelenléte ezekben a vizekben antibiotikum-rezisztenciát okozhat – ismerteti a BBC a tanulmányt.
A kutatásban 104 ország 1052 területét vizsgálták meg, így 258 folyóról szereztek információkat a szennyezettséggel kapcsolatban, ami 471,4 millió ember „vízi ujjlenyomatát” jelenti.
A tisztítóüzemek nem tudnak megbirkózni vele
A legtöbb vízben magasabb a gyógyszermaradványok jelenléte annál, mint amit a vízben élő szervezetekre egészségkárosítónak tartanak. A gyógyszerek távoznak a testünkből, miután elvégezték a feladatukat, de a legmodernebb víztisztító üzemek sem alkalmasak eltüntetni ezeket a vízből – mondta a kutatás vezetője, John Wilkinson.
Az egyik leggyakoribb szennyezőanyag a karbamazepin epilepszia-gyógyszeren túl a diabétesz kezelésére alkalmazott metformin. Ezek mellett fellelhető még koffein, nikotin és paracetamol is, de Afrikában például a legmagasabb mennyiségben a maláriai elleni artemizinin nevű gyógyszert mutatták ki.
A helyzet egyre rosszabb lesz
A helyzet csak egyre rosszabb lesz, mivel egyre inkább farmakológiai megoldásokat alkalmazunk minden betegségre, legyen az fizikai vagy mentális – mondta Veronica Edmonds-Brown, a brit Hertfordshire-i Egyetem vízi ökológusa.
Az antibiotikumok a folyókban rezisztens baktériumok kialakulásához vezethetnek, ami csökkentheti a gyógyszerek hatékonyságát, ezzel globális veszélyt okozva a környezetre és az egészségre.
A kutatás vezetője szerint nehéz megoldást találni a helyzetre, de hasznos lehet a gyógyszerek megfelelő használata. Azt tanácsolja, nehezítsék a hozzájutást az antibiotikumokhoz, és szigorítsák a dóziskorlátozását.
A vizek egyébként az alacsonyabb és közepes jövedelmű országokban (Nigéria, Dél-Afrika) a legszennyezettebbek, mivel rossz a szennyvízkezelésük és a gyógyszergyártásuk egyaránt.