Arat a halál Hongkongban, KO az oltástagadóknak
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Ha valaki még kételkedett a vakcinák hatékonyságában, amikor a koronavírus-járvány leküzdése, féken tartása és a halálozások számának csökkentése került szóba, itt a legfrissebb példa: Hongkong és Új-Zéland összehasonlítása az omikron-variáns terjedésének tükrében.
Amiben a két ország (az egyszerűség kedvéért nevezzük a jogilag a Kínai Népköztársaság különleges közigazgatási területének számító Hongkongot is országnak) megegyezik, az az, hogy március első két hetében az omikron-variáns terjedésével párhuzamosan robbanásszerűen megnőtt a pozitív esetek száma.
Itt is, ott is.
Csakhogy míg Új-Zélandon gyakorlatilag senki sem hal bele a fertőzésbe – a járvány kezdete óta, vagyis az elmúlt két évben írd és mondd 65-en haltak meg az ötmilliós lakosságú déltengeri szigetországban a koronavírus okozta fertőzés szövődményeiben –, addig Hongkongban – amelynek 7,5 millió lakosa van – mostanság átlagban naponta kétszázan halnak meg, ami az egyik legmagasabb szám a világon a lakosság lélekszámához viszonyítva.
Vajon mi az oka az óriási különbségnek?
Egyetlen faktor, mégpedig az átoltottság mértéke.
Az öreg hongkongiak vonakodtak beoltatni magukat: a 80 évesnél idősebb hongkongiak körében mindössze 30 százalékos az átoltottság, az egész lakosságot tekintve (mármint a 3 évesnél idősebbeknél) pedig 70 százalékos.
Ezzel szemben Új-Zélandon minden 75 évesnél idősebb lakost legalább kétszer beoltottak, és a nagy részük (57 százalékuk) a harmadik, úgynevezett „booster” oltást is megkapta. Az egész népességet tekintve pedig – a 12 évesnél idősebbeket számolva – 96 százalékos az átoltottság, alighanem a legmagasabb a világon.
Nem is hal bele senki az omikron-variáns okozta fertőzésbe.
Teljesen egyértelmű következtetés vonható le ezekből az adatokból – mondta az indexnek dr. Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese. – Az oltás ugyan nem akadályozza meg teljes mértékben a fertőzést, viszont a halálesetek számát gyakorlatilag nullára redukálja. Azt hiszem, a hongkongi és az új-zélandi példa párhuzamba állítása tökéletesen bizonyítja ezt az állítást.
(Borítókép: koronavírus-fertőzöttek Hongkongban 2022. március elsején. Fotó: Tyrone Siu / Reuters)