Élet lehet a Plútó jeges vulkánjaiban
További Tech-Tudomány cikkek
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Szemet gyönyörködtető Aston Martin kerül kalapács alá
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
Csillagászok a NASA New Horizons szondája által 2015-ben készített fotókat vizsgálva különös területre bukkantak a Plútó felszínén, ami más, mint az égitest egyéb részei.
Egy jeges vulkánokkal teli mezőt találtunk, ami semmire sem hasonlít, amit itt, a Naprendszerben ismerünk
– mondta a Nature Communicationsban megjelent felfedezést leíró Kelsi Singer, a Southwest kutatóintézet munkatársa.
A Plútó, mint ismert, 2006-ban veszítette el bolygóstátuszát, miután a Nemzetközi Csillagászati Unió változtatott a bolygókat meghatározó definíción. A változtatás óta törpebolygó Plútó a Naprendszer külső vidékén helyezkedik, a Kuiper-övön túl. Átlagos hőmérséklete mínusz 232 Celsius-fok, a felszínén állva kék eget és piros havat látnánk. Az új felfedezés alapján ráadásul alkalmasabb életre, mint korábban gondoltuk.
A különös terület egy ezer kilométer átmérőjű egykori becsapódási kráter, amelyet nagy hullámos jég fed, amelyből két vulkanikus hegy, a Wright Mons és a Piccard Mons emelkedik ki. Ezek akkorák, mint a legnagyobb földi vulkán, a hawaii Mauna Loa. A hegyeket jégvulkánok hozták létre, amelyekből a felszín alatt található víz a hideg felszínre jutva azonnal megfagyott.
A jeges felszínen viszonylag kevés a becsapódási kráter, ami arra utal, hogy a vulkáni tevékenység nemrég következhetett be. A csillagászok két további következtetést vontak le: az egyik, hogy a Plútó felszíne alatt nagy mennyiségű víz található, a másik, hogy a bolygó belseje forró, de legalábbis időnként elegendő energiát szolgáltat a vulkanikus tevékenységhez. A két dolog jelenléte azt jelenti, hogy élet is kialakulhatott a törpebolygón.
Azért elég nagy kihívás lehet ott a túlélés az organizmusoknak. Szükségük van valamilyen folyamatos hozzáférésre a tápanyagokhoz. Ha a vulkanizmus időszakos, és változik a hő vagy a víz elérhetősége, az valószínűleg elég kemény környezet az életnek
– vélekedett Singer.
A Plútó egy nagyon távoli világ, de egy jövőbeli űrszonda radarral betekinthetne a most felfedezett jég alá.
(CNN)