Európa nyolcvan százaléka áteshetett a koronavíruson
További Tech-Tudomány cikkek
A tagállamok kormányainak most az a dolga, hogy fokozzák a gyermekek oltottságát, közölte a közösség végrehajtó szerve, amely jelenleg vírusellenes szerek kifejlesztését tervezi − írta meg a Reuters hírügynökség.
Becsléseink szerint az Európai Unió lakosságának hatvan-nyolcvan százaléka már átesett a víruson
− mondta sajtótájékoztatóján Stella Kyriakides egészségügyi biztos.
Az Európai Unió közegészségügyi ügynöksége szerint a bejelentések alapján eddig az európai lakosság mintegy harminc százalékát érintette a vírus, de ha a be nem jelentett fertőzéseket is hozzáadjuk, az esetek száma elérheti a 350 milliót, ami az európai lakosság mintegy 77 százalékát jelenti.
Mivel a közelmúltban csökkent a Covid–19-hez köthető fertőzések és halálesetek száma, a közösségben most már a tömeges tesztelés sem kötelező.
Lesznek még újabb hullámok
Minden valószínűség szerint azonban lesznek még újabb hullámok, mivel a vírus várhatóan tovább mutálódik, ezért az országoknak rendelkezniük kell tervekkel arra, hogy ismét vészhelyzeti üzemmódba kapcsoljanak, és fokozniuk kell a védőoltások beadását – mondta a bizottság.
A világjárvány vészhelyzet utáni szakaszára vonatkozó stratégiát felvázoló dokumentumban Brüsszel sürgette a kormányokat, hogy folytassák az oltatlanok, különösen a gyermekek immunizálását az új iskolai tanév őszi kezdete előtt.
A legkisebbek között nagyon alacsony az átoltottság
Az 5 és 9 év közötti gyermekek körében, amely a legfiatalabb korcsoport, amely számára a vakcinát Európában engedélyezték, az oltottság 15 százalék alatt van. A dokumentum szerint ez az arány a 15 és 17 év közötti tizenévesek körében több mint hetven százalékot tesz ki.
A bizottság azt is elmondta, hogy támogatja a Covid–19 elleni új gyógyszerek kifejlesztését, különösen a könnyebben tárolható antivirális szerekét.
A Pfizer és a Merck által kifejlesztett, koronavírus elleni antivirális tablettákat már engedélyezték az Európai Unióban. Felhasználásuk azonban eddig csak korlátozott volt, többek között a világjárvány lassulása, a magas ár és a felírásukhoz szükséges tagállami eljárások bonyolultsága miatt.
Az közösség végrehajtó szerve azt is közölte, hogy támogatni fogja a vakcinák következő generációjának kifejlesztését, amitől azt várja, hogy erősebb és hosszabb ideig tartó védelmet nyújtson a fertőzés vagy a fertőzés átvitele ellen.