Megépítették az első hidrogénüzemű gázturbinát
A Stavangeri Egyetem munkatársai zeró kibocsátású erőművet hoztak létre, miután hetek óta sikeresen üzemel hidrogénnel hajtott gázturbinájuk – derült ki az intézmény közleményéből.
Világrekordot állítottunk fel a hidrogénüzemű belsőégésű mikro-gázturbinák terén. Senkinek sem sikerült ilyen módszerrel, annyi energiát előállítania
– írta a fejlesztést vezető Mohsen Assadi professzor.
A gázturbina hatékonysága valamivel alacsonyabb. A nagy előny viszont, hogy a már létező infrastruktúrát képes használni. Ráadásul nem jár széndioxid kibocsátással
– tette hozzá.
A norvég tudós kiemelte, hogy nem csak egyszerűen a gázturbina üzemanyagának átállítását kellett megoldaniuk, de az üzemanyagellátást és az égésteret át kellett tervezniük. A fejlesztés egyik fő célja, hogy a földgázt használó infrastruktúrát hidrogénre állíthassák át.
A hidrogén nagy előnye, hogy oxigénnel elégetve víz keletkezik belőle, tehát nem szennyezi a környezetet. Felhasználása gépjárművek hajtására és energiatermelésre komoly előrelépést jelenthet, ha sikerül megoldani a tárolásával, biztonságosságával és előállításával kapcsolatos problémákat. Előállításához jelenleg túlnyomórészt fosszilis energiahordozókból származó energiát használnak. A hidrogén ugyanakkor megoldhatja a megújuló energiák hullámzó teljesítményének problémáját, aminek kiaknázására jelenleg is komoly fejlesztések folynak.
(Interesting Engineering, New Atlas)