![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Elképesztően kreatív módszerrel kémkedtek Izrael ellen
További Tech-Tudomány cikkek
Kínai katonai titkok szivárogtak ki egy játék fórumán
A tankos játékokról szóló online vitákban a titkosított információ az igazi aduász.
Az izraeli hadsereg tagjai után kémkedhettek meg nem nevezett ellenséges erők egy népszerű fitneszalkalmazás segítségével, jelentette a FakeReporter izraeli magánhírszerző cég.
A Strava egy Kaliforniában fejlesztett, iOS-on és Androidon is elérhető program, amely GPS segítségével naplózza a biciklizést és a futást, amit a felhasználó köridők követésére használhat, vagy a közösségi médiában is megoszthat. Jelenleg mintegy 95 millió felhasználója van a világ 195 országában.
A FakeReporter szerint egy gyanús felhasználó „Ez Shehl” néven egy hamisított útvonalat töltött fel a platformra, ezután névvel, fotóval, lakcímmel megkapta, kik futottak még a környéken. A szóban forgó környék az izraeli titkosszolgálat, a Mossad központja volt. Az említett adatokat akkor is kiadta a Strava, ha az adott fiókot minden szinten privátra állították be.
A Guardian által megismert példában az izraeli nukleáris program egyik munkatársának mozgása volt követhető különböző katonai létesítményekben és külföldön.
Miután a cég értesítette az izraeli hadsereget a sebezhetőségről, felhívták a fejlesztő figyelmét is a problémára. Az izraeli hadügyminisztérium egyik magas rangú munkatársa úgy nyilatkozott, hogy ismereteik szerint mintegy száz főt érinthetett a hiba.
![Az ellenség összezavarására is alkalmas](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4397/43979/439799/43979904_fc7d190c201b09090e194c93f91f9702_wm.jpg)
Titkos katonai bázisokat leplezett le egy fitneszapp
A nyilvános felhasználói helyadatokból lehet következtetni arra, hol állomásoznak a katonák.
A Strava biztonságosságával kapcsolatban 2018-ban merültek fel először kétségek, amikor a cég közzétett egy világtérképet, amelyen minden fitnesztevékenység látható volt, többek között titkos afganisztáni és szíriai amerikai támaszpontok, illetve egy magányos biciklista az 51-es körzet nevű, legendásan titkos, nevadai katonai kutatótelepen. A Strava akkor azzal védekezett, hogy nyilvános információkat használtak.
A most felmerült üggyel kapcsolatban a Strava közölte: az adatok biztonsága nagyon fontos számukra, és intézkedtek a sebezhetőség megszüntetése érdekében. A FakeReporter igazgatója, Achiya Schatz szerint azonban kérdéses, hogy ez a felhasználók számára is megoldást jelent-e.
Az ismertté vált helyzet ellenére nem tűnik úgy, hogy az izraeli biztonsági szervek ugrottak a problémára. Annak ellenére, hogy a Strava jelentős változtatásokat hajtott végre az adatkezelésében, a felhasználók összezavarodhatnak, és kikerülhetnek az adatok akkor is, ha privátra állítják a fiókjuk.
– figyelmeztetett Schatz.
(BBC, The Guardian)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)