Különös rádiójeleket fogtak el a kozmosz mélyéből
Egy mindeddig szokatlan rádiójel kitöréséről számolt be egy kutatócsoport nemrég a Nature című tudományos szaklapban. A július 13-án megjelent tanulmány szerint a rádiójel az FRB 201912221A nevet kapta, és az univerzum mélységeiből tűnt fel.
A rádiókitörés ideje körülbelül három másodperces volt, amivel az eddig észlelt leghosszabb gyors rádióhullám (Fast Radio Burst, FRB) volt, amit a tudósok megfigyeltek.
A gyors rádiókitörések képesek arra, hogy a kozmoszban akár egy ezredmásodperc alatt több energiát sugároznak szét, mint amennyi egy év alatt a Napban keletkezik.
Az FRB 2 01912221A rádiókitörést még 2019. december 21-én detektálták a kanadai CHIME (Canadian Hydrogen Mapping Experiment) rádióteleszkóppal, amelyet arra terveztek, hogy észlelje a hidrogén által kibocsátott rádióhullámokat.
A tudósok nemcsak a hangok, hanem a látvány után is gőzerővel kutatnak a világűrben. Néhány nappal ezelőtt közölte az első űrfelvételeket a James Webb űrteleszkóp, amely egy új galaxist is felfedezett már.
(Borítókép: A CHIME Pathfinder teleszkóp, a teljes CHIME teleszkóp prototípusa Kanadában. Fotó: Andre Recnik / Wikipédia)