Videón a becsapódás: aszteroidának ütközött a NASA űrszondája
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Korábban már írtunk arról, hogy a NASA a kísérletben egy űrszondát tervezett nekiütköztetni egy aszteroidának, méghozzá azért, hogy kiderüljön: ezzel a módszerrel el lehet-e téríteni olyan égitestet, amely máskülönben a földbe csapódna.
Azóta kiderült, hogy sikerült a kísérlet:
az űrszonda – 22 ezer kilométer per órás sebességgel – nekiütközött a 160 méter átmérőjű Dimorphos nevű aszteroidának, és erről videó is készült.
A Dart-űrszonda a becsapódás előtti pillanatokról küldött felvételeket a Földre, az ütközés után azonban megsemmisült:
WATCH: A NASA spacecraft has intentionally slammed into an asteroid in humanity's first test of planetary defense.
— CNN Philippines (@cnnphilippines) September 27, 2022
📹 NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory
Read more: https://t.co/9fOaKEHiEf pic.twitter.com/I8CcXa9Mub
A NASA élő közvetítésében az is látható volt, hogy mennyire örültek ennek a központban:
Új korszak kezdődött
Ez volt az első alkalom, hogy egy űrszondával eltérítették egy aszteroida röppályáját. A NASA körülményesen választotta ki a teszt céljaként szolgáló aszteroidát. Egyrészt tekintettel voltak arra, hogy semmiképp se olyan égitestnek ütköztessék az aszteroidát, amelynek a pályáját esetleg oly módon tudják módosítani, hogy azáltal a Föld is veszélybe kerüljön.
Másrészt úgy választották ki az aszteroidát, hogy ne legyen annyira könnyű az űrszondának.
A Dimorphos ugyanis egy nála jóval nagyobb aszteroida, a Didymos körül keringett, vagyis a kisebb égitestet először meg kellett különböztetnie a jóval nagyobb aszteroidától az űrszondának.
A szonda azonban sikeresen végrehajtotta a kísérletet, és – a szakértők szerint – a Dimorphos középpontjától körülbelül 17 méterre leütközte az aszteroidát. A projekt eredményét – azt, hogy mennyiben módosult az égitestet röppályája – a NASA még a következő hetekben értékeli ki, de Lori Glaze, a NASA bolygótudományi részlegének vezetője már így is azt mondta, hogy maradandót alkottak a projekttel.
Új korszak kezdődött az emberiség történetében, egy olyan korszak, amikor megvan a lehetőségünk arra, hogy megvédjük magunkat egy veszélyes aszteroida becsapódásától
– fogalmazott Lori Glaze.
Mindeközben Elena Adams, a Johns Hopkins Egyetem mérnöke – aki a projekt egyik vezetője volt – úgy fogalmazott, hogy „a földlakók ezentúl nyugodtabban alhatnak”, tudván azt, hogy már van egy olyan eszköz, amivel meg lehet védeni a bolygót – számolt be a BBC. Korábban beszámoltunk arról is, hogy a DART mellett a NASA és más űrügynökségek egyéb bolygóvédelmi projekteket is tesztelnek.
(Borítókép: NASA/Johns Hopkins APL/Handout via Reuters)