Az egész Tejútrendszer hullámzott egy titokzatos erő miatt
Képzeljük el a Tejútrendszer 100 milliárd csillagát egy lapos, nyugodt víztócsának. Ezután képzeljük el, hogy valaki egy 400 millió napnyi méretű követ dob bele ebbe a vízbe. Az energia hullámról hullámra hullámzik a galaxis felszínén, a csillagokat egy kaotikus táncban lökdösve és pattogtatva, amely csak évezredek múlva csillapodik le.
A csillagászok gyanítják, hogy valami ilyesmi valóban megtörténhetett − ráadásul nemcsak egyszer, hanem többször is az elmúlt több milliárd év során − írta meg a Live Science.
A Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban szeptember 15-én megjelent tanulmányukban a szerzők azt állítják, hogy a közeli Sagittarius törpegalaxis a jelek szerint legalább két alkalommal is összeütközött a Tejútrendszerrel, ami miatt a galaxis körüli csillagok rejtélyes módon különböző sebességgel rezegtek.
Láthatjuk, hogy ezek a csillagok imbolyognak, és különböző sebességgel mozognak fel-le
− mondta a tanulmány szerzője, Paul McMillan, a svédországi Lund Egyetem csillagásza.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a hullámok valószínűleg több százmillió évvel ezelőtt keletkeztek, amikor a Sagittarius utoljára áthaladt a galaxisunkon.
(Borítókép: Tayfun Coskun / Anadolu Agency / Getty Images)