Elbutulhatnak az idősek a tévénézéstől
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban közzétett kutatás megállapította, hogy azoknál, akik az üléssel töltött idejüket elsősorban tévénézéssel töltötték, 24 százalékkal nőtt a demencia kockázata, míg azoknál, akik ezt az időt számítógépezéssel, 15 százalékkal csökkent. A kutatók kifejtették, hogy a tévénézés kognitívan passzív, vagyis kevés gondolkodást igényel, míg a számítógép-használat kognitívan aktív, vagyis (az olvasáshoz hasonlóan) intellektuálisan serkentőbb − írta meg a The Washington Post.
A vizsgálatban részt vevők mindkét csoportjánál fennmaradt az üléshez kapcsolódó demencia kialakulásának esélye, függetlenül attól, hogy a nap más időszakaiban fizikailag mennyire voltak aktívak. Korábbi tanulmányok rámutattak arra, hogy a testmozgás jótékony hatással van a kognitív hanyatlás és a demencia kockázatának csökkentésére.
Több mint százezren vettek részt a vizsgálatban
A demencia, amelyet a tudomány nem tekint az öregedés normális részének, egy gyűjtőfogalom, amelyet egy sor olyan tünet − memóriavesztés, zavartság, nyelvi és gondolkodási problémák, valamint viselkedésbeli változások − leírására használnak, amelyek idővel egyre súlyosabbak lesznek, és befolyásolják az egyén mindennapi életét és tevékenységeit. Az Alzheimer-kór a demencia leggyakoribb típusa. Ma az Egyesült Államokban körülbelül hatmillió ember szenved Alzheimer-kórban és a kapcsolódó demenciákban. A legtöbbjük 65 évnél idősebb, és több a nő, mint a férfi. A Járványügyi Központ (CDC) szerint ez a szám 2060-ra várhatóan 14 millióra nő.
Az új kutatásban 146 651 olyan, hatvanéves és idősebb felnőtt vett részt, akik a vizsgálat kezdetekor nem szenvedtek demenciában. A mintegy tucatnyi éven keresztül tartó nyomon követő vizsgálat alatt 3507 résztvevőnél diagnosztizáltak demenciát.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy
a kognitívan passzív (mozgásszegény viselkedés), például a tévénézés csökkentése és a kognitívan aktív viselkedés, például a számítógép-használat növelése akár csak kis mértékben is jelentős pozitív hatással lehet az egyének demenciakockázatára, függetlenül a fizikai aktivitástól.
(Borítókép: Shutterstock)