Gyerekektől lopott, félmilliárd dollárt fizet a kedvelt videójáték fejlesztője
További Tech-Tudomány cikkek
- Az Instagram ezentúl jelentősen megkönnyítheti az életünket
- Hatalmasat bakizott az Apple Intelligence, azt állította, Luigi Mangione lelőtte magát
- Egy eddig még nem látott Androidot fejlesztett a Google, azt is tudni már, min futhat majd
- Felfedezték a gekkók hatodik érzékét
- Olyan új funkciót kapott az Amazon Prime Video, amit az összes streamingplatform irigyel
Megegyezett az Egyesült Államokkal az Epic Games, 520 millió dollárt fizetnek, amiért visszaéltek kiskorúak adataival és több millió esetben pénzt csaltak ki tőlük.
A megegyezés két részből áll, az egyik esetben az Epic 275 millió dollárt fizet, amiért az amerikai online gyermekvédelmi törvényt megsértve 13 év alatti gyerekek adatait gyűjtötte. Ez a 22 éve elfogadott törvény alapján eddig valaha kiszabott legnagyobb bírság.
A megegyezés másik része egy 245 millió dolláros visszatérítés, ami olyan a megkárosított játékosoknak jár, akiket megtévesztő kezelőfelülettel fizetésre bírtak.
Hopp, ezt megvetted
Az Epic úgy kommentálta a megegyezést, hogy a fogyasztók védelmének élvonalába szeretnének kerülni és a legjobb élményt nyújtani a játékosaiknak. Eközben az Amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) vezetője, Lina Khan arra hívta fel a figyelmet, hogy a megegyezés mutatja, hogy a szervezet komoly figyelmet fordít a sötét mintáknak nevezett kezelőfelület-tervezési praktikákra, amik a tudtukon kívül a vásárlás felé terelik a felhasználókat.
Ilyen módszer volt, amikor a Fortnite-ban egy jelmezvásárláskor az előnézet gomb mellé úgy helyezték el a vásárlás gombot, hogy nagyobb eséllyel lehessen tévesen rákattintani. Az FTC vizsgálata megállapította, hogy ezek nem szakmai hibák voltak, a cég nagyon is tudatosan használt ilyen módszereket.
A hivatalhoz beérkezett panasz lényege az volt, hogy az Epic játékaiban a gyerekek szülői jóváhagyás nélkül, egy gombnyomással vásárolgathatnak. Összesen több mint egymillió szülői panasz jött össze olyan vásárlásokra, amelyek törlésére és visszatérítésére az Epic nem adott lehetőséget.
A még nem véglegesített megegyezés olyan kitételeket is tartalmaz, amely szerint 13 év alattiak nem cseveghetnek hangban vagy szövegben a Fortnite-ban, továbbá nem zárolhatják a fiókját annak, akik hitelkártyacégen keresztül kérik vissza a pénzüket.
Az Epic Games mai árfolyamon mintegy 197,5 milliárd forint fizetésébe egyezett bele. Az 1991-ben alapított cég piaci értéke 32 milliárd dollár, havonta hatvanmillióan játszanak aktívan a játékaival, ami idén várhatóan 6,27 milliárd dollár bevételt termel. Legnépszerűbb játékuk a Fortnite lövöldözős játék, 350 millió regisztrált játékossal. Az Epic Games amellett, hogy a játékipar vezető cége, az egyik legnagyobb metaverzum-fejlesztő cég, és mint ilyen, az egykori Facebook, ma Meta legnagyobb versenytársa ezen a területen.
(Ars Technica, CNN)
(Borítókép: Tristan Fewings/Getty Images for Hamleys)