Teljesen meggyógyult a HIV-vírusból egy férfi
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Négy éve nem szed antiretrovirális gyógyszereket − a vírus kordában tartásához általában naponta szükséges tablettákat −, és nem esett vissza.
A másik két beteghez hasonlóan − akiket a szakirodalomban csak a berlini és a londoni betegnek neveznek − a transzplantációt a vér akut megbetegedésének (az ő esetében leukémiának) a kezelésére végezték, amely hat hónappal azután alakult ki, hogy HIV-vel diagnosztizálták.
Közel 10 évvel a nem rokon donorból származó őssejtátültetés után és több mint négy évvel a HIV-terápia befejezése után a beteg ma már jó egészségnek örvend.
A férfi, akinél 2008-ban diagnosztizálták a betegséget, elmondta:
Még mindig nagyon jól emlékszem a háziorvosom első mondatára: „Ne vegye annyira a szívére. Együtt fogjuk meglátni, hogy a HIV gyógyítható.” Akkoriban alibinek gondoltam a kijelentést. Ma már annál büszkébb vagyok az orvoscsapatomra, akiknek sikerült kigyógyítaniuk engem a HIV-ből − és egyúttal a leukémiából is. Idén Valentin-napon ünnepeltem a csontvelő-átültetésem 10. évfordulóját. A csontvelődonorom volt a díszvendég.
A férfi elmondta, hogy úgy döntött, ideje egy részét a HIV-kutatásra irányuló adománygyűjtés támogatásának szenteli, és történetével a vírussal küzdők megbélyegzése ellen küzd.
Nagy az eljárás kockázata
Az, hogy a vírus nem újult ki, a kutatók szerint a rendkívül alapos tudományos és terápiás előkészítésnek és ellenőrzésnek köszönhető. Hozzáteszik, hogy ez a vizsgálat a leghosszabb és legpontosabb diagnosztikai megfigyelés, amelyet őssejt-transzplantáció után egy HIV-fertőzött betegnél végeztek.
Az őssejt-transzplantáció esetében az egészségtelen vérsejteket elpusztítják, és a vérből vagy csontvelőből eltávolított egészséges őssejtekkel helyettesítik.
A düsseldorfi egyetemi kórház orvosai által vezetett nemzetközi kutatócsoport reméli, hogy a megszerzett ismeretek kiindulópontot adnak a HIV gyógymódjainak jövőbeli vizsgálatainak tervezéséhez.
A nagy kockázat miatt őssejtátültetéseket csak életveszélyes betegségek kezelésekor végeznek. A szakértők szerint most folytatni kell a kutatásokat annak érdekében, hogy a betegek a jövőben e megerőltető beavatkozás nélkül is leküzdhessék a HIV-fertőzést.
A nemzetközi orvoscsoport nevében Bjorn-Erik Ole Jensen elmondta:
Intenzív kutatásaink eredményeként most már megerősíthetjük, hogy két kulcsfontosságú módszer kombinálásával alapvetően lehetséges a HIV szaporodásának tartós megelőzése. Egyrészt a vírustartalék nagymértékű kimerítésével a hosszú életű immunsejtekben, másrészt a HIV-rezisztencia átvitelével a donor immunrendszeréből a recipiensbe, biztosítva, hogy a vírusnak ne legyen esélye az újbóli terjedésre.