Meghalt az elektronika legendás alakja, Gordon Moore
Moore 1929-ben született San Franciscóban. Miután kémiai fizikából megszerezte a doktorátusát, többedmagával megalapította a Fairchild Semiconductorst, ahol kutatási és fejlesztési igazgatóként dolgozott.
Today, we lost a visionary.
— Intel (@intel) March 25, 2023
Gordon Moore, thank you for everything. pic.twitter.com/bAiBAtmd9K
1968-ban társalapítóként közreműködött az Intel létrehozásában, ami később a világ legnagyobb chipgyártójává nőtte ki magát. Eleinte vezérigazgató-helyettesként dolgozott, majd őt választották meg elnök-vezérigazgatónak. Munkássága révén a Columbia Egyetem életműdíjával tüntették ki.
Moore még a hatvanas évek közepén állapította meg azt a tapasztalati törvényt, amire a chipfejlesztő cégek máig hivatkoznak. A Moore-törvény leggyakoribb megfogalmazása szerint az integrált áramkörökben lévő tranzisztorok száma másfél évente megduplázódik, írja a prohardver.hu.
Érdekesség, hogy maga Moore sem tekintett rá törvényként, azt állította, hogy a legalacsonyabb árú komponens összetettsége évenként nagyjából a kétszeresére nőtt.
A híres mérnök 1975-ben átfogalmazta a törvényt, az új megfigyelések szerint a legalacsonyabb árú komponens összetettsége már csak kétéves intervallumban nő nagyjából a kétszeresére.