Ősvombatokat találtak Ausztráliában
A kutatócsoport szerdán számolt be róla, hogy a megkövesedett maradványokat Ausztrália középső részén, Alice Springstől délre, a 25 millió éves fosszíliákat rejtő Pwerte Marnte Marnte lelőhelyen találták − közölte az MTI.
A Flinders Egyetem paleontológiai laboratóriumának kutatói, akik 2020 és 2022 között folytattak ásatásokat a lelőhelyen, két ősi erszényesfaj csontjait fedezték fel: a modern kori vombatra hajazó Mukupirna fortidentata és a mai oposszumok rokonaként meghatározott Chunia pledgei maradványait.
A két faj a késői oligocén korszakban élt, amely 28 millió évvel ezelőtt kezdődött, és ötmillió évvel később ért véget. Ebben az időszakban Ausztrália középső része nedvesebb és erdősebb vidék volt, ami kedvezett a fajok sokszínűségének.
A felfedezés a most élő állatok megértésében is segíthet
Mint a laboratórium kutatója, Arthur Crichton elmondta: a lelet segíthet a vombatok és oposszumok szélesebb evolúciós környezetbe helyezésében.
Az ásatásokon a Mukupirna 35 egyedének és a Chunia három egyedének maradványai kerültek elő.
A kutatók leírása szerint a Mukupirna 50 kilogrammos lehetett. Álkapcsa következtetni enged táplálkozására is. A felfedezésről készült tanulmány társszerzője, Gavin Prideaux professzor, a paleontológiai laboratórium igazgatója szerint a Mukupirna őrlőfogai nagyon hasonlítanak néhány majom, például a makákók őrlőfogaihoz.
A modern kori vombatok fogai ezzel szemben folyamatosan nőnek, mert fő táplálékuk, a fű rágása koptatja őket
− magyarázta a professzor.