Már idén megérkezhet az emberi szintű mesterséges intelligencia
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Az OpenAI alig két hete, március közepén jelentette be a ChatGPT csevegő robotot működtető új nyelvi modellt, a GPT-4-et, de a friss információk szerint már 2023 decemberében véget érhet az új generáció, a GPT-5 betanítása. Ha a fejlődés eddigi üteme megmarad, ez lehet a legfontosabb mozzanat a mesterséges intelligenciák területén, az új modell ugyanis már az embertől megkülönböztethetetlen általános mesterséges intelligencia lehet.
Mindez Siqi Chen tweetjéből derül ki. Chen a techipar színes figurája: dolgozott már a NASA rakétalaboratóriumának és a farmos játékot fejlesztő Zyngának is, utóbb jól sikerült vállalkozásokat alapított, mint a Sandbox VR vagy a Runway.
Chen kiemelte: erősen vitatott, hogy a GPT-5 képességeivel eléri-e majd az általános mesterséges intelligencia szintjét, a lényeg, hogy
azért van vita, mert van, aki szerint igen.
A lényeges különbség, hogy a jelenleg mesterséges intelligenciának nevezett programok egy adott területen tudják megközelíteni vagy túlszárnyalni az emberi teljesítményt, szöveget vagy képet generálnak, sakkoznak vagy tréfás videókat ajánlanak. Az általános mesterséges intelligencia, ahogy a neve is mutatja, az emberhez hasonlóan nem korlátozott egyetlen funkcióra, és képes betanítás nélkül megbirkózni egy teljesen új feladattal. Ennek van egy jelentős következménye:
az általános mesterséges intelligencia általában képes helyettesíteni az embert, például a munkában vagy a pusztítás terén.
A Microsoft kutatói szerint már a komolyabb emberi államvizsgákat is kitűnőre abszolváló GPT-4 is mutat nyomokban általános mesterséges intelligenciára utaló képességeket.
Járvány, háború, robotok
A fejlesztést egyetlen dolog hátráltathatja: az erőre kapó nemzetközi ellenállás, amely a mesterséges intelligenciák biztonsági garanciáinak bevezetését követeli. Az aggodalmak eddig egy techcégvezetőktől és akadémiai körökből érkező nyílt levélben manifesztálódtak. Amerikában egy AI-etikai nonprofit szervezet kért vizsgálatot a szövetségi kereskedelmi bizottságnál fogyasztóvédelmi aggályok miatt. Olaszországban egyenesen betiltották a ChatGPT-t, és az Európai Unió adatvédelmi hatóságai is vizsgálni kezdték az OpenAI működését.
Az első nyelvi feladatokra és kódgenerálásra alkalmas neurális hálót, a GPT-1-et 2018 júniusában mutatta be az OpenAI, a GPT-2 2019 februárjára készült el, a GPT-3 pedig 2020 júniusában. A legfrissebb GPT-4-et, mint említettük, 2023 márciusában adták közre. A modell képességeit kifejező paraméterkészlet durván a tízszeresére nőtt minden generációval, bár a GPT-4 esetében erről nem adott bővebb tájékoztatást a cég.
Bár pontos dátumok egyelőre nem ismertek, a fejlesztő szeptember és október körül közreadhat egy köztes verziót, a GPT-4.5-öt. Az OpenAI gyakorlata alapján arra lehet számítani, hogy rögtön a betanítás végeztével közreadják a robotot. A GPT-5 érkezésével a jelenleg előfizetőknek elérhető GPT-4 átkerülhet az ingyenes csevegő szolgáltatásokba, például a Bing keresőben.
(BGR, Interesting Engineering, Wikipedia)