Sikeresen kilőtte holdjáróját India
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Az indiai Chandrayaan–3 űrszonda egy leszállóegységgel és egy holdjáróval pénteken, helyi idő szerint 14 óra 35 perckor szállt fel a Sriharikota űrközpontból. A leszállóegység augusztus 23-án vagy 24-én éri el a Holdat. A misszió sikere esetén India lesz a negyedik ország, amely az Egyesült Államokat, a volt Szovjetuniót és Kínát követően leszáll a Holdra − közölte a BBC.
Emberek ezrei nézték a kilövést a kilövőállás megfigyelőhelyiségéből, a kommentátorok „fenségesnek” minősítették az „égen szárnyaló” rakéta látványát. Az indítást éljenzés és hangos taps fogadta a tömeg és a tudósok részéről.
Mindez 13 évvel az ország első, 2008-ban indított holdmissziója után történt, amely végrehajtotta „az első és legrészletesebb vízkutatást a Hold felszínén, és megállapította, hogy a Holdat nappal légkör veszi körbe” − mondta Mylswamy Annadurai, a Chandrayaan–1 projekt igazgatója.
A leszállóegység körülbelül 1500 kilogramm súlyú, és a hasában hordozza a 26 kilogrammos holdjárót, melynek neve Pradjna, amely szanszkrit nyelven bölcsességet jelent.
A pénteki felszállás után az űrhajónak körülbelül 15-20 napba telik, amíg a Hold pályájára lép. A tudósok ezután elkezdik csökkenteni a rakéta sebességét a következő hetekben, hogy elérjék azt a pontot, amely lehetővé teszi Vikram biztonságos leszállását.
Ha minden a tervek szerint halad, a hatkerekű rover ezután körbejárja a Hold felszínén lévő sziklákat és krátereket, és összegyűjti a döntő fontosságú adatokat és képeket, amelyeket elemzés céljából visszaküld a Földre.
A Hold déli pólusa még mindig nagyrészt feltáratlan – az ottani árnyékosan maradó terület sokkal nagyobb, mint a Hold északi pólusának, ami azt jelenti, hogy a tartósan árnyékolt területeken is előfordulhat víz. A Chandrayaan–1 volt az első, amely 2008-ban fedezett fel vizet a Holdon, a déli pólus közelében.