Az Egyesült Államok először szabott ki bírságot űrszemét miatt
A Föld körül keringő űrszemét egyre nagyobb problémát jelent. Régi rakétaalkatrészek és használaton kívüli műholdak keringenek bolygónk körül nagy sebességgel, és nemcsak a működő műholdakra jelentenek veszélyt, hanem a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó emberekre is – írja a Digitaltrends.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az űrszemetek egymásnak ütköznek, és kisebb, ugyancsak veszélyes darabokra törnek.
Miközben továbbra is keresik a hatékony módszereket a Föld körüli pályán keringő törmelék eltávolítására, az amerikai kormányzat elkezdett bírságokat osztogatni azoknak a vállalatoknak, amelyek nem vállalnak felelősséget az űrben hagyott szemétért.
Az Egyesült Államok első ilyen jellegű bírságában a Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC)
150 ezer dolláros (mintegy 56 millió forintos) büntetést szabott ki a Dish Networkre, amiért nem szállította el biztonságosan a működésképtelen műholdját a működő műholdak útjából.
A Dish Network elismerte felelősségét EchoStar–7 műholdjának állapotával kapcsolatban, és megállapodott az FCC-vel egy megfelelési tervben.
A vállalat EchoStar–7 műholdja 2002-ben indult, és a Földtől mintegy 35 ezer kilométerre lévő geostacionárius pályán keringett. A Dish Networknek a műholdat 300 kilométerrel távolabb kellett volna helyeznie bolygónktól, de a 2022-es deaktiválás után üzemanyagot vesztett, és csak 122 kilométerrel került arrébb.
Mivel a Dish Network nem tudta végrehajtani a megállapodás szerinti manővert, megsértette az FCC engedélyének feltételeit, ami a bírság kiszabásához vezetett.
Ahogy a műholdas műveletek egyre elterjedtebbé válnak, és az űrgazdaság felgyorsul, biztosnak kell lennünk abban, hogy az üzemeltetők betartják kötelezettségvállalásaikat
– mondta Loyaan Egal, az FCC végrehajtási irodájának vezetője.
Egal az eredményt áttörést jelentő egyezségnek nevezte, amely világossá teszi, hogy az FCC-nek erős végrehajtási jogköre és képessége van a létfontosságú űrszemétre vonatkozó szabályainak érvényesítésére.
Túl korai lenne megmondani, hogy az FCC bírsága lesz-e az első a sok közül, vagy hogy az intézkedésnek lesz-e tényleges hatása az űrszemetet a Föld körüli pályán hagyókra, de jelenleg a már pályára állt törmeléktömegek eltakarítása lenne a legsürgetőbb kérdés.