Lassan alakultak ki a földtani lemezek
További Tech-Tudomány cikkek
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
- Év végétől az egész EU-ban változás lép életbe a mobiltelefonoknál
- Vak, a szaglását is elvesztette, de még mindig fickós a 192 éves óriásteknős
- Új, magyar nyelvű vírus kezdett terjedni a Messengeren szenteste előtt
A Föld felszínét borító kéreg több milliárd évig tartó lassú újraképződéssel jött létre, nem pedig a földtani lemezek megjelenésével viszonylag gyorsan, ahogy azt jelenleg gondoljuk – állítja friss kutatásában a Penn State Egyetem földtudományi adjunktusa, Jesse Reimink. Újító gondolatmenete megválaszol bizonyos alapvető kérdéseket bolygónkkal, és más bolygók kialakulásával kapcsolatban is.
Az uralkodó elmélet szerint volt egy fordulópont 3 milliárd évvel ezelőtt, amikor a statikus kérget hirtelen tektonikai lemezek váltották. Bebizonyítottuk, hogy nem ez történt
– összegezte Reimink.
A földkéreg kialakulását elemezve a kutatók egy 600 ezer kőzetmintából álló adatbázisból indultak ki. A kutatók azért a köveket vizsgálták, mert az ásványi minták megbízhatósága az időtáv növekedésével csökken. A kövek ugyanakkor sokféle átalakuláson mehetnek át, üledékké válhatnak vagy beolvadhatnak a köpenybe – a kutatók ezen változások követéséhez új matematikai eszközöket is felhasználtak.
A magmás kőzetek összetételét vizsgálva, kivéve az üledéket, kiszámítottuk, hogy hányszor formálódtak újra
– mutatott rá Reimnik, aki kollégáival megállapította, hogy a kéreg az alatta elhelyezkedő köpeny körvonalait követi, és folyamatosan növekszik. A kéreg fokozatos növekedése már korábban is felvetődött, de a szóban forgó kutatás elsőként támasztja alá kőzetminták elemzésével.
A szakember hozzátette, a tanulmány nem egy döntő eredmény, inkább a meglévő elképzeléseket szeretné előremozdítani. Reimink szerint a megállapításaik más bolygók esetében is alkalmazhatók: a tektonikai lemezekkel nem rendelkező Vénuszt például a korai Földhöz hasonló példának tekinthetjük. Ebből a szemszögből a kéreg növekedése jelentős szerepet játszott abban, hogy ma lakható bolygón élünk.