A világ legnagyobb szuperszámítógépével vizsgálják az univerzum keletkezését
A brit Durham Egyetem kutatói egy 10 millió font értékű szuperszámítógép segítségével két évig futtattak le olyan szimulációkat, amelyek képesek részletesen megjeleníteni virtuális galaxisokat és galaxishalmazokat.
A COSMA 8 névre keresztelt szuperszámítógép 17 ezer asztali gép erejével bír és a szakértőknek új kódot kellett kifejleszteniük, hogy a hatalmas munkaterhelést több ezer számítógép-processzor között elosszák – írja a Skynews.
A kutatók a kísérlettől azt remélik, hogy össze tudják hasonlítani a virtuális univerzumot a NASA űrtávcsöveiből származó valóságos képekkel.
Carlos Frenk, a Durham Egyetem fizikaprofesszora úgy fogalmazott, hogy „a kozmológia válaszút előtt áll”, ugyanis a nagy teljesítményű teleszkópokból érkező adatok nem mindig felelnek meg az elméleti elvárásaiknak.
Vagy a kozmológia standard modellje hibás, vagy a megfigyelési adatokban vannak finom torzítások
– áll a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society folyóiratban megjelentetett tanulmányban.
A fizikus azt reméli, hogy az univerzum „szuperprecíz” szimulációi adják majd meg a válaszokat. Elmondta, hogy míg a korábbi szimulációk a sötét anyagra koncentráltak, a csillagászok most úgy vélik,
a közönséges anyagot és a neutrínót, vagyis azokat az apró részecskéket kell figyelembe venni az univerzum evolúciójának megértésekor, amelyek ritkán lépnek kölcsönhatásba a normál anyaggal.
Joop Schaye, a kutatást vezető professzor azt hangsúlyozta, hogy bár a sötét anyag uralja a gravitációt, a közönséges anyag hozzájárulását már nem lehet elhanyagolni, mert ez vezethet el a modellek és a megfigyelések közötti eltérésekhez.