Hüvelykujjas delfinre bukkantak a görög partoknál
További Tech-Tudomány cikkek
- A galaxisunkhoz foghatót aligha találni a világűrben
- Újabb streamingszolgáltató számol le a jelszómegosztással, már megtették az első lépést
- Figyelmeztet a Microsoft, durván megnőtt az online csalások száma
- Klinikai szintű hallókészüléket csinált az Apple az AirPodsból
- Figyelmeztet az FBI, a csalók egyre gyakrabban használják a mesterséges intelligenciát
A Pelagos Cetacean Research Institute kutatói idén nyáron két alkalommal is látták a delfint a görög partoknál. Az egyedi megjelenésű állatot érdekes módon a legkevésbé sem akadályozták hüvelykujjai a mozgásban, és gond nélkül tudta tartani a tempót társaival.
Úszik, ugrál, lubickol, játszik a többi delfinnel
– idézi a LiveScience Alexandros Frantzist, a kutatócsoport tudományos koordinátorát és elnökét.
Frantzis elmondása szerint ez volt a legelső alkalom, hogy ilyen uszonyt láttak, miközben 30 éven át figyelték a partra vetett delfineket.
A cetfélék a többi emlőshöz képest több ujjcsonttal rendelkező, különálló mellső végtaggal rendelkeznek. „Ezek a csontok egy lágyszövetű uszonyba burkolt, az emberéhez hasonló »kézfejet« alkotnak” – írta Bruna Farina, a svájci Fribourgi Egyetem paleobiológiára és makroevolúcióra szakosodott doktorandusza a portálnak.
Az emberek ujjai az anyaméhben lapát alakú kézzé olvadnak össze olyan sejtek segítségével, melyek a születés előtt elhalnak. A delfinek mellső végtagjainak csontjai körül pedig sejtek halmozódnak fel, hogy uszonyokat alkossanak.
Normális esetben a delfinek az ujjaikat az uszonyon belül fejlesztik ki, és az ujjak közötti sejtek nem halnak el – magyarázta Cooper.
A Korinthoszi-öbölben lefényképezett delfin valójában nem azért lóg ki a sorból, mert extra ujja lenne, hanem épp ellenkezőleg: nála valójában hiányzik a két középső ujj az ujjakat körülvevő szövetek egy része.
Úgy tűnik, hogy azok a sejtek, amelyek normál esetben a mutató- és középső ujjunk megfelelőjét képezték volna, egy rendellenesség következtében elpusztultak, amikor az uszony kialakult az anyaméhben lévő borjúnál
– mondta Cooper.
A szakértő hozzátette azonban, hogy a delfin mozgatni – társaihoz hasonlóan – valószínűleg nem igazán tudja a látványosan kiálló „hüvelykujjat”.