A kutatók szerint ezzel a kapszulával tényleg lehet fogyni
További Tech-Tudomány cikkek
A súlyproblémákra szinte nem telik el úgy év, hogy ne találnának ki újabb forradalmi megoldást, a különböző étrendek és ételek károsnak vagy éppen a súlyvesztéshez szükségesnek ítélése mellett hamarosan azonban tényleg teljesülhet az egyszerű és gyors fogyásra vonatkozó álom – azaz az, hogy
egy tabletta szedésével akár több kilótól megszabadulhatunk izzasztó edzés vagy önsanyargató diéta nélkül is.
A Massachusetts Institute of Technology kutatói ugyanis a Science Advances-ben megjelent publikációja szerint kifejlesztettek egy multivitamin méretű, vibráló kapszulát, amely olyan érzést kelt a gyomrunkban, amely az agyunknak azt kommunikálja, hogy az tele van. Mindezt sikeresen állatokon már tesztelték is, vizsgálatukban azok a sertések, amelyek evés előtt 20 perccel kapták meg a tablettát, átlagosan 40 százalékkal kevesebb táplálékot fogyasztottak el, mint a kontrollcsoportban lévő, tablettát nem kapó társak.
Az új módszert még embereken nem tesztelték, azonban a kutatók bizakodók, szerintük egyértelmű hatása lehet az étvágyra, így remek módot kínálhat a „fogyásra vagy az étvágy szabályozására”.
Átveri az agyunkat
A fejlesztés jelenlegi szakaszában minden étkezés után új tablettára lenne szüksége az illetőnek, a kutatók azonban azt mondják, hogy dolgoznak egy olyan változaton is, amely hosszabb távon a gyomorban maradhat, és vezeték nélkül működtethető. De mégis hogyan működik jelenleg a vibráló kapszula?
Lenyelés után az eszköz a gyomorba kerül, ahol aktiválódik. A kapszula szélén kocsonyás réteg van, amelyet a gyomorban lévő sav lebont, így aktiválja az eszköz áramkörét, amely ennek következtében rezgésbe kezd.
A rezgés beindítja a mechanoreceptorokat a gyomorfalban, amely normális esetben csak akkor történne meg, ha a gyomor már kitágult volna egy kiadós étkezést követően.
Ebben az esetben a rezgés hatására a gyomor jeleket küld az agyba, ami arra készteti a szervet, hogy elindítsa a hormonok felszabadulását, így jelezve a jóllakottságot – azaz elnyomja az étvágyat.
A tabletta a GLP–1 teltséghormon felszabadulását idézte elő a kutatás során, amit egyébként a jelenleg népszerű fogyást elősegítő gyógyszerek (pl. Ozempic) is tartalmaznak. A kapszula körülbelül 30 percig vibrál a gyomorban, az állatkísérletek során pedig négy-öt napba telt, amíg a kapszula áthaladt a beleken, mielőtt végül a széklettel távozott.
(Borítókép: A mérlegelés karácsonykor különösen fájó lehet. Fotó: dpa Picture Alliance / Getty Images)