Ritkaságnak számít a Berlin mellett becsapódott, magyar érintettségű kisbolygó
További Tech-Tudomány cikkek
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
- Év végétől az egész EU-ban változás lép életbe a mobiltelefonoknál
- Vak, a szaglását is elvesztette, de még mindig fickós a 192 éves óriásteknős
- Új, magyar nyelvű vírus kezdett terjedni a Messengeren szenteste előtt
Mint arról beszámoltunk, vasárnap hajnalban egy kisbolygó lépett a Föld légkörébe, ami végül elégett. Az első észlelője Sárnecky Krisztián magyar csillagász volt, az ő információi alapján ébredtek fel a német és a cseh csillagászok is, hogy megpillantsák a látványos égi eseményt.
A légkörben darabjaira hulló kisbolygó nagyjából egyméteres volt, Berlintől alig 50 kilométerre, a Havelland járásban található Nennhausen közelében csapódott be. A törmelékeket keresőcsapatok kutatják. Az égitestet 2024 BX1-nek nevezték el – mondta el Kiss László Széchenyi- és Prima Primissima díjas csillagász az Infostartnak.
Here's the full video of the asteroid #Sar2736, a ~1 m object that broke up some 50 m west of #Belin, #Germany, and probably dropped some meteorites on the ground. Video credit: https://t.co/72o6ZzPNz8 pic.twitter.com/PA73dkqid1
— Denis Vida (@meteordoc) January 21, 2024
Kiss László csillagász elárulta, hogy a ház méretű, 10–30 méteres égi kövek becsült száma megközelíti az egymilliót, és hogy Sárneczky Krisztián már szombat éjjel felfedezte a Mátrában található Piszkés-tetőről a becsapódott „kisebb méretű égi sziklát”. Az elmúlt tizenhat évben összesen nyolc hasonló kisbolygóval történt ilyen eset a Föld légkörében, ebből ötször amerikai, három esetben pedig magyar érintettség volt.
Még az amerikai elnök is tudomást szerez a kisbolygókról
A csillagász magyarázata szerint minden, csillagos égi háttér előtt gyorsan mozgó pontszerű objektumot kisbolygónak nevezünk.
Ezeknek a koordinátáit és pályaelemeit pedig pontosan ki lehet számítani. Ezek lejegyzése után az adatokat fel kell tölteni egy amerikai honlapra, a NEO Confirmation Page adatbázisába. Az ott lévő adatokat állandó figyelemmel kísérik a szervezetek, úgymint a NASA vagy az Európai Űrügynökség (ESA) is.
Amikor egy várhatóan hamarosan becsapódó égitestet fedeznek fel a csillagászok, „azonnal megszólal a vészcsengő”
– nyilatkozta Kiss László.
Hozzátette: egy nemzetközi workshopon úgy értesült, hogy a Fehér Háznak is van olyan elérhetősége, ahová befutnak az ilyen típusú riasztások, vagyis az amerikai elnök közvetlen környezete is időben információt szerezhet arról, ha valamilyen kisbolygó, égitest becsapódása várható a Föld légkörében. A múlt hétvégi eseményekről a német hadsereg értesült, és ők riasztották az Európai Űrügynökséget, továbbá a NATO szövetségeseit.