Szupergombák terjednek a gombaölő krémek miatt?
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A bőrbetegségek ellen helytelenül alkalmazott, kortikoszteroidokat tartalmazó gombaellenes készítmények elősegíthetik a bőrt, fejbőrt, és körmöket támadó súlyos gombás fertőzések terjedését – áll az Egyesült Államok járványügyi és járványmegelőző központja, a CDC által kiadott jelentésében.
Az amerikai bőrgyógyászok 2023-ban találkoztak először olyan erősen fertőző gombás megbetegedésekkel, amelyek ellenállnak a jelenleg ismert kezeléseknek. A gombák Délkelet-Ázsiában jelentek meg először, Kínában kezdtek terjedni, majd az Egyesült Államok 11 különböző államában mutatták ki őket.
A szakemberek szerint a gomba elleni hatóanyagok túlzott használata hasonló természetű problémákhoz vezet, mint az antibiotikumok széles körű használata nyomán elterjedt rezisztens baktériumok esetében.
Kaitlin Benedict epidemológus a gombaellenes hatóanyagok túlzott használatára gyanakodott, ezért a CDC a helyzetfelmérés részként megvizsgálta az országban felírt recepteket, hogy kiderüljön, milyen mennyiségben fogynak ezek a készítmények.
Megállapították, hogy az orvosok tíz százalékához volt köthető a kiadott gyógyszermennyiség mintegy fele. Tavaly 6,5 millió esetben írtak fel receptre gomba elleni készítményt, ezekből összesen 231 millió dollár értékben adtak el. Ennél is aggasztóbb, hogy valójában nem rendelkeztek megbízható adatokkal a megbetegedések számáról vagy a kiadott gyógyszerekről, mivel
ezek jelentős része vény nélkül, polcról megvásárolható,
és ezekkel a ötletszerűen kezeli magát a lakosság.
Benedict és kollégái leginkább a klotrimazol- és betametazon-tartalmú gyógyszerek miatt aggódnak. Ez a kombináció a receptek 15 százalékát tette kiee, és a dermatofitózis vagy sömör egyik kiváltójának tekintik.
A CDC kiemelte, hogy a bőrgyógyászok gyakran félrediagnosztizálják az általuk szemrevételezett bőrtüneteket – ez is növelte a feleslegesen felírt gyógyszerek mennyiségét. A kutatók szerint ezért fontosabb lenne az alaposabb kivizsgálás, mielőtt gomba elleni készítményt írnak fel.
(CDC, ScienceAlert)