„Sikeres” küldetést hajtott végre a SpaceX, mégis megsemmisült a rakétájuk
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A repülés élő internetes közvetítése közben a cég kommentátorai elmondták: a SpaceX Starbase nevű, a texasi Boca Chica település melletti indítóállásáról felbocsátott rakéta egyórás űrrepülés után, tervezett vízre érkezésének helyszíne, az Indiai-óceán felett lépett vissza a légkörbe hiperszonikus sebességgel, amikor az irányítóközpont elvesztette vele a kapcsolatot.
Néhány perccel később a SpaceX megerősítette, hogy az űrhajó „elveszett”,
azaz a légkörben feltehetően elégett vagy darabjaira hullott, esetleg az óceánba zuhant.
A csütörtöki kísérlet mérföldkőnek számít, mivel a Starship újabb próbarepülésének számos kitűzött célját teljesítette.
Tisztázatlan okból azonban a SpaceX kihagyta a kísérlet egyik fő célját,
és nem próbálta újraindítani az űrben a Starship egyik Raptor hajtóművét, ami a cég vezetése szerint kulcsfontosságú lenne a jövőbeli, teljes sikerhez.
Elon Musk a szintén a tulajdonában álló X közösségi oldalon gratulált csapatának, és azt írta: „A csillaghajó elviszi az emberiséget a Marsra”. A cégnek Bill Nelson, a NASA vezetője is elismerését fejezte ki az X-en a „sikeres tesztrepüléshez”.
A tesztet élőben közvetítették többek közt az X-en is.
Abból a szempontból mindenképp sikeres, hogy most később robbant fel
A világ valaha épült legnagyobb és legerősebb űrrakétája, a Starship számos alkalommal felrobbant az utóbbi évek tesztjei alatt.
Tény és való, hogy most messze felülmúlta a két legutóbbi teljesítményét: az első próbarepülésen, tavaly áprilisban néhány perccel a felbocsátás után robbant fel, majd egy 2023 novemberében tett újabb kísérlet során nyolc perccel az indítás után megszakadt a kapcsolat a világűrbe tartó űrhajóval. A gyorsítórakéták akkor már leváltak, amikor felrobbantak.
A SpaceX célja (a NASA-val közösen) az Artemis 3 nevű űrrakétaprogrammal, hogy első lépésben a Holdra juttasson embert, majd a következő lépésben a Marsra.
A New York-i Szabadság-szobornál hosszabb, 121 méteres, kétfokozatú rakéta kapacitását száz emberre tervezték. A Starship a tervek szerint 150 tonna terhet lesz képes a világűrbe juttatni. Összehasonlításképpen: a SpaceX korábbi Falcon-rakétája csak valamivel több mint 22 tonna terhet képes alacsony föld körüli pályára juttatni.
Az ötven év utáni első Hold-utazás tervezett időpontja eredetileg 2025 volt, bár a NASA utóbb azt mondta, hogy várhatóan 2026-ig halasztani kell a programot.