Látványos égi parádéban lesz részünk, hat bolygó jelenik meg egy vonalban hétfőn
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A csillagászoknak különleges égi csemegére lesz esélyük hétfőn – írja a The Gurdian, ugyanis hat bolygó jelenik meg egy vonalban.
Mint írják, a Merkúr, a Mars, a Jupiter, a Szaturnusz, a Neptunusz és az Uránusz is részt vesz a különleges csillagászati eseményben, amelyre akkor kerül sor, amikor a bolygók a nap ugyanazon oldalán gyűlnek össze.
Danny Steeghs, a Warwicki Egyetem professzora szerint az eseménynek, amelynek az egész világon láthatónak kell lennie, napkelte körül viszonylag alacsonyan kellene bekövetkeznie, azonban a maximális élmény érdekében szükség lesz némi felszerelésre.
Az Uránusz és a Neptunusz halvány lesz, ezért a nézőknek jó távcsőre lesz szükségük ahhoz, hogy láthassák őket
– mondta, hozzátéve, hogy a Jupiter és a Merkúr Naphoz való közelsége korlátozza a kilátást.
Néhány bolygó szabad szemmel is látható lehet, bár a fényszórás okozhat némi nehézséget. „A Mars és a Szaturnusz lesz a legkönnyebben megtekinthető, láthatjuk őket a többi bolygó előtt emelkedni, egy kicsit magasabban az égen” – emelte ki Steeghs. Felhívta a figyelmet arra is, hogy mobilalkalmazások segíthetnek megmutatni, hogy mikor és hol kell felnézni.
A lap kiemelte, hogy a bolygók átlós elrendezésben jelennek meg az égen, legmagasabban a Szaturnusz, majd a Neptunusz, aztán a Mars, az Uránusz és a Merkúr. A Jupiter jelenik meg a horizonthoz a legközelebb.
Grant Kennedy, aki ugyancsak a Warwicki Egyetem munkatársa, elmondta, hogy „mindkét féltekén látjuk a Napot, a bolygók pedig nincsenek túl messze a Naptól, így a déliek hasonló esélyekkel látják a bolygókat”.
A csillagászati felvonulás várhatóan több napig tart, de aki lemarad, annak sem kell aggódnia, mivel az elkövetkező években lehet még hasonló látványban részünk. 2025 januárjában és augusztusában ugyanezek a bolygók, de más sorrendben lesznek láthatók, míg jövő februárban hét bolygót tekinthetünk meg.
Jó néhány hasonló esemény lesz a következő néhány évben, mert a külső bolygók meglehetősen lassan, a Föld pedig meglehetősen gyorsan mozog
– mondta Kennedy, majd rögtön hozzá is tette, hogy „ha arra várnánk, hogy ez a speciális csillagkép eltűnjön, és újra visszatérjen, sokkal tovább kell várnunk”.
És valóban, bár a csillagászok szerint 2080-ban hat bolygó ugyancsak felsorakozik egymás után, a Neptunusz helyett a Vénuszt láthatjuk majd.
„Miután az Uránusz és a Neptunusz továbbhaladt a pályáján, és már nincs közel egymáshoz az égbolton, körülbelül száz évnek kell eltelnie, amíg az Uránusz utoléri a Neptunuszt, és újra a közelben jelennek meg az égen. És akkor meg kell várnunk, hogy a másik négy külső bolygó is a Nap ugyanazon oldalán legyen, hogy felvonulást lássunk” – mondta Kennedy.
Ed Bloomer, a Greenwichi Királyi Obszervatórium csillagásza figyelmeztette a bolygómegfigyelőket, hogy a szemkárosodást elkerülvén ne nézzenek a Napba a bolygók keresése közben. Elmondása szerint a csillagkép megtekintésének legjobb módja, ha egy sötét mezőre vagy parkba megyünk, és kelet felé nézünk.
(Borítókép: A Naprendszer. Fotó: Steve Allen / Getty Images)