
Legóból épülhetnek az első holdbázisok

További Tech-Tudomány cikkek
A legókockák gyermekek és felnőttek millióinak segítenek abban, hogy kiéljék kreativitásukat, szó szerint végtelen a lehetőségek tárháza, bármit meg lehet építeni az elemekből kellő képzelőerővel és kitartással. Most azonban úgy néz ki, hogy a vállalat még komolyabb szintre emelné azt, hogy pontosan mit is lehet legóból építeni. Nem mintha a Lánchíd oroszlánjának élethű mása ne lett volna egy szemkápráztató gigaprojekt, a dániai székhelyű vállalat mostani terve azonban minden eddigi elképzelést felülmúl:
Ugyanis az Európai Űrügynökséggel (ESA) közösen elkezdtek azon dolgozni, hogy hogyan lehetne legokockákból bázisokat építeni a Holdon.
Persze nem az eddig megszokott, a szivárvány összes színében pompázó műanyag kockákra kell gondolni, hanem valami sokkal jobbra – de mégis honnan jött ez az ötlet?
A NASA és az ESA is hosszú évek óta gondolkodik azon, hogy hogyan lehetne a leghatékonyabb módon holdbázisokat építeni. Mivel a Föld körül keringő égitesten semmilyen általánosságban vett bázisépítésre használható alapanyagot nem találhatunk, ezért logikusnak tűnhet, hogy mi vigyük fel azokat rakétákkal a Földről – ez azonban túl költséges és hosszú folyamat lenne, egy úttal vélhetően nem is lehetne kellő mennyiségű alapanyagot feljuttatni.
Éppen ezért dolgozik azon az ESA, hogy úgy oldják meg a bázisok felépítését, hogy a Földről csak minimális mennyiségű nyersanyagot kelljen felszállítani, javarészt pedig a Hold adottságait használják ki. Ilyenkor jön képbe a lego, a regolit, és persze a 3D-nyomtatás.

Lépésről lépésre, kockáról kockára
Mint ismeretes, a Hold felszínét egy regolitnak nevezett, kőzet- és ásványdarabkákból álló finom réteg borítja, amit viszonylag könnyen fel lehetne használni úgynevezett űrtéglák készítéséhez – az egyetlen probléma csak az, hogy a Földön nem sok holdi regolithoz hasonló anyag áll rendelkezésre, amivel kísérletezni lehetne.
Az Európai Űrügynökség számára azonban ez nem igazán jelentett problémát. Fogtak egy 4,5 millió éves meteoritot és felaprították azt – végül ez a porszerű anyag képezte annak a masszának az alapját, amit végül 3D-nyomtatással legókockák formájára alakítottak. És hogy miért pont lego? Mert a kockák kialakítása rendkívül egyszerű, de ami még fontosabb, hogy rögzítőanyag nélkül is képesek tökéletesen egymáshoz tapadni.
Még soha senki nem épített bázist a Holdon, ezért nemcsak azt kell kitalálnunk, hogyan építjük meg, hanem azt is, hogy miből, mivel semmilyen anyagot nem vihetünk magunkkal.
– fogalmazott Aidan Cowley, az Európai Űrügynökség tudományos munkatársa, később hozzátéve: „A csapatom és én imádjuk a kreatív építkezést, ezért az az ötletünk támadt, hogy megvizsgáljuk, vajon az űrporból lehet-e a Lego-kockákhoz hasonló téglákat formálni. Az eredmény lenyűgöző lett, és bár a kockák a szokásosnál kicsit durvábbnak tűnnek, fontos, hogy tapadóerejük ugyanúgy van, lehetővé téve számunkra, hogy teszteljük a terveinket.”
Ön is megnézheti
A lehetséges holdinfrastruktúra fejlesztésében játszott kulcsfontosságú szerepük bemutatásának érdekében a Lego és az ESA világszerte kiállít néhány olyan legókockát, amit a 4,5 millió éves meteoritból formáltak, ezeket pedig akár ön is szemügyre veheti. Az Egyesült Államokon belül Minnesota, Florida, Chicago, Kalifornia és New York államokban lehet majd olyan üzletekkel találkozni, ahol ott lesznek az űrkockák, ezenfelül Európába is jut majd néhány darab: Londonban, Münchenben, Kölnben, Koppenhágában, Barcelonában, Párizsban és Amszterdamban lehet majd közelebbről is szemügyre venni a Lego és az ESA együttműködésének gyümölcsét.
(Borítókép: Regolitból 3D-nyomtatott legókocka / Fotó: Európai Űrügynökség / ESA)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Tech-Tudomány
Csapdába ejtették az időt egy gyémánt belsejében
Időkvázikristályt állítottak elő.
április 1., 06:20
- Tech-Tudomány
Nincs magyarázat arra, amit a Mars-járó talált a vörös bolygón
Különös gömbök vagy hólyagok borította kő áll a semmiben.
április 2., 19:04
- Tech-Tudomány
Városi macskákkal terjed a szupergombajárvány
Brazíliában bukkant fel, és embereket is fertőz.
április 1., 18:28
- Mindeközben
Rosamund Pike elárulta, miért volt neki arcpirítóan kínos ágyjelenetet forgatni Pierce Brosnannel
1 órája
- Címlapon
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban
8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.
25 perce
- Tech-Tudomány
A jövő elkezdődött, Kína lassan bekebelezi az európai autóipart
Megérkezett a Jaecoo 7-es modellje.
április 2., 11:53
- Tech-Tudomány
Első emberes misszióra indult egy SpaceX-űrhajó
A magánűrtúrát egy kínai származású bitcoinmágnás finanszírozza.
április 1., 11:48
- Tech-Tudomány
Az Airbusnak hála hamarosan már a Marson landolhatunk
Na persze nem egy A320-as géppel.
április 1., 12:01
- Címlapon
Kocsis Fülöp érsek: Imádkoztam, hogy Isten vegye magához Putyint
Orbán Viktor elszólásáról is elmondta a véleményét.
1 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney állítólagos szeretője, Glen Powell reagált a pletykákra, de ezzel csak olajat öntött a tűzre
3 órája
- Címlapon
Orbán Viktor: A kormány a telekomcégekkel és a bankokkal is egyeztet a drágulásról
A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.
2 órája
- Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.
3 órája
- Címlapon
Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is
A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.
43 perce
- Tech-Tudomány
Videón, ahogy az indítás után 40 másodperccel felborul Európa első orbitális rakétája
A tesztrepülés célja az volt, hogy minél több adatot és tapasztalatot gyűjtsenek.
március 31., 09:13
- Tech-Tudomány
Megrázó dolgot derített ki a felhasználókról az OpenAI
Függőség tüneteit mutatják azok, akik sok időt töltenek a ChatGPT-vel.
március 30., 09:36