A Nasa marsi életkörülményeket szimulált és űrállomást épít
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
A Chapea-kísérletben négy önkéntes, két nő és két férfi vett részt, akik összesen 378 napot töltöttek el Houston mellett egy 160 négyzetméteres létesítményben – írta meg a hvg.
A program célja a Holdra és később a Marsra űrhajósok juttatása. Ehhez kapcsolódik szorosan az Artemis-program, melynek távlati célja egy Hold-bázis létrehozása.
CHAPEA's 4-person crew just exited their home after 378 days. ✅
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) July 6, 2024
They simulated a Mars mission to help assess health and performance in relation to Mars-realistic resource limitations in isolation and confinement. The door is officially open and the mission is complete. Congrats… pic.twitter.com/AbfaMrzw2n
Julie Kramer, a NASA műszaki vezetője közölte: a program lehetővé teszi „fontos tanulságok levonását az összetett rendszerekről és jóval biztonságosabbá fogja tenni az utazást a Marsra és vissza”. Továbbá bejelentette, hogy 2025-ben és 2027-ben is terveznek hasonló kísérletet.
Az első alkalommal még nem kiképzett űrhajósok vehettek részt a programban, hanem 30 és 55 év közötti önkéntesek, akik egészségesek, motiváltak, természettudományos végzettséggel rendelkeznek, amerikai állampolgárok, legalább ezer repült órát töltöttek levegőben és nem dohányoznak.
Ugródeszkát építenek a Hold-expedícióhoz is
Mindeközben az is kiderült, hogy a NASA egy új űrállomást is épít, amelyet Hold körüli pályára fognak állítani.
A Gateway űrállomás egy holdra szállás előtti pihenőhelynek készül, melyen négy űrhajós osztozhat egyszerre.
CÉLJA ELSŐSORBAN AZ ÁLLANDÓ EMBERI JELENLÉT BIZTOSÍTÁSA LESZ A HOLDON A KÉSŐBBIEKBEN, VALAMINT MÉLYŰRI MISSZIÓK INDÍTÁSÁBAN IS SZEREPET KAPHAT.
Mire ez elkészül, mellette már három űrállomás is állna, melyekből a Nemzetközi Űrállomás (ISS), a kínai Mennyei Palota már működőképes, valamint egy új orosz állomás is készül. Jelenleg öt szervezet dolgozik a Gatewayen, a NASA-n kívül részt vesz benne az Európai Űrügynökség (ESA), a Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA), a Kanadai Űrügynökség (CSA) és az Egyesült Arab Emírségek Mohammed Bin Rashid Űrközpontja (MBRSC).
Sikeres tesztek esetén ez lesz az első napelemes űrhajó, mely összesen hét nap alatt kerülné meg a Holdat, és állandó összeköttetésben állna a Földdel. Azonban az építésében vannak hátráltató tényezők, ugyanis a SpaceX Starship űrhajó tesztelése lassabban megy a vártnál. Emiatt a korábban említett Artemis misszió is csúszik.