Élet nyomára bukkanhattak a Marson
További Tech-Tudomány cikkek
- Rongyként nyújtható és csavarható az LG új kijelzője
- Az élet keresése közben végezhetett a marslakókkal az amerikai szonda
- Itt a nagy dobás a 4iG-től: műholdakat állítanak Föld körüli pályára
- Minden eddiginél furább hibrid szörnyeteggel rukkolhat elő az Apple
- Hamarosan képtelenek leszünk kiszolgálni az adatközpontok energiaigényét
Minden korábbi kutatásnál közelebb került a földön kívüli élet felfedezéséhez az amerikai Perseverance rover, amely július 18-án egy különös foltos kőre bukkant a marsi Jezero-kráterben – közölte a NASA.
A CNN beszámolója szerint a Cheyava Falls nevű követ olyan területen találták, amit a tudósok szerint egykor folyékony víz borított. A követ a leopárd bundájára emlékeztető foltok borítják, amit a felületen egykor élt szervezetek és az élethez köthető kémiai reakciók hoztak létre.
Ezek a foltok nagy meglepetést jelentenek. A Földön az ilyen kőzeteket a felszín alatt élő mikrobák fosszilis nyomainak tekintjük
– magyarázta David Flannery a Perseverance tudományos csapatának asztrobiológusa.
Mindez egy előzetes eredmény, a marsi élet felfedezésének kihirdetéséhez még alapos és összefüggő tudományos elemzés szükséges, például a szóban forgó kő keletkezéséről.
Amit már most is tudunk, hogy a kőben futó világos erek anyaga kalcium-szulfát, amely közvetlen bizonyíték az egykori folyékony víz jelenlétére. A szerves szén jelenlétét a Perseverance SHERLOC nevű fedélzeti műszere igazolta, a foszfát és vas jelenlétét pedig a PIXL röntgen-litokémiai elemző egység vizsgálta.
A tudósok jelezték, hogy a kalcium-szulfát, a szén, a foszfát és vas olyan dolgok, amikkel egyszerre egy helyen még nem találkoztak a vörös bolygón. A kőzetben a Mars vörös színét adó hematitot találtak, amit kémiai reakciók kifehérítettek, miközben foszfát és vas tartalmú fekete gyűrűket hoztak létre. A mikrobák ezekből a reakciókból nyertek energiát.
A kő olivint is tartalmaz, ami magmából keletkezett és máshonnan került a helyszínre. A szakemberek most próbálnak képet kapni, hogy a völgy más pontjáról származó anyagokból álló iszapból, hogyan jöhetett létre a Cheyava Falls.
két oldalt a világos erekben láthetó göröngyök pedig olivin ásványok
A Perseverance az utóbbi időkben a Neretva Vallis nevű völgyben vizsgálódott, ami 3 milliárd évvel ezelőtt a Jezero-kráter tavába torkolló folyó deltája volt. A geológusok itt nagy érdeklődéssel vizsgálják a víz tevékenysége által módosított kőzeteket – így került elő a szóban forgó kő is.
A Perseverance 2021 februárjában érkezett a bolygóra és kőzetmintákat vesz, amiket titán csövekben hagy maga után. A minták összeszedése egy későbbi küldetésre vár, ami egy bonyolult és drága vállalkozás. Az erre irányuló programot bonyolultsága és a költségvetés korlátai miatt idén áprilisban lefújta a NASA vezetése. A minták Földre juttatásának olcsó és hatékony megoldásával kapcsolatos ötleteket legközelebb ősszel veszi elő a hivatal.
A Perseverance tudományos csapata szerint a marsi élet valódiságát
csakis a Földre visszahozott mintákon lehet igazolni.
Tudományos szempontból a Perseverance ennél többet nem tud nyújtani
– mutatott rá a marsjáró tudományos csapatának tagja, Ken Farley geokémia professzor.