Elhalasztják Kapu Tibor magyar űrhajós küldetését
További Tech-Tudomány cikkek
- Szemet gyönyörködtető Aston Martin kerül kalapács alá
- Már évtizedek óta tudják hogy mérgező, mégis máig használják ezt a műtrágyát
- Minden idők legforróbb napjait éltük 2024-ben, de 2025-ben sem lesz sokkal jobb
- Hallucinogén koktélt azonosítottak egy ókori egyiptomi ivóedényben
- Egyedülálló régészeti felfedezést tettek az orosz tudósok
Az Ax-4, az Axiom Space küldetése a tervek szerint legkorábban idén októberben indult volna. Ehelyett várhatóan 2025 tavaszán fog felszállni − jelentették be a NASA illetékesei augusztus 9-én az X-en keresztül, melyet megosztott a space.com.
Az Ax-4 legénységének tagjai a Multilateral Crew Operations Panel jóváhagyására várnak, hogy az űrállomásra repülhessenek
− írták a NASA illetékesei a közleményben. Az Európai Űrügynökség szerint a testület hagyja jóvá a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) látogató összes űrhajóst, beleértve a hivatásos legénységet is.
Az Axiom Space nem kommentálta a helyzetet az X-en, és a NASA illetékesei sem adtak további tájékoztatást a döntésről. A legénység augusztus elején kezdte meg a kiképzést Houstonban a küldetésre, amely várhatóan néhány hétig fog tartani − áll az Axiom Space beszámolójában.
Az Axiom időszakosan magánmissziókat indít az ISS-re. Ahogy az Ax-4 neve is mutatja, ez lesz a houstoni székhelyű cég negyedik űrrepülése, amelynek során, ahogy eddig is, a SpaceX Falcon 9 rakétáit és Dragon űrhajóegységeit használják. Az első, az Ax-1 küldetésre 2022 áprilisában került sor.
Az Ax-4 parancsnoka az ISS szabályai szerint a NASA egy tapasztalt, nyugalmazott űrhajósa: Peggy Whitson. Whitson már repült korábban az Axiom Space égisze alatt, de a legénység tagjai, köztük Shubhanshu Shukla indiai pilóta, Slawosz Uznanski lengyel és Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós még nem.
Az Index korábban két páros interjút készített a négy űrhajósjelölttel, akik elsőként itt nyilatkoztak arról, hogyan választották őket ki az űrhajósprogramba, beszéltek az előttük álló kiképzésről, valamint hogy milyen szerepük lehet a magyaroknak az űriparban. A páros interjúkat itt olvashatják: elsőként Cserényi Gyulával és Szakály Andrással beszélgettünk, másodjára Kapu Tibort és Schlégl Ádámot faggattuk.