Egy tudományos kutatás szerint ezekből a jelekből észlelheti, hogy öregszik
A Stanford Egyetem Genomikai és Személyes Gyógyászati központjának kutatói 108 önkéntes mintáit vizsgálva két fontos fordulópontot találtak az emberi öregedésben.
A kutatás szerint először 44 éves kor körül, utána 60 éves korban, két nagy hullámban öregszik az ember, ezért ekkor jelentkeznek legtöbbször a mozgásszervi és szív- és érrendszeri betegségek.
A vizsgálat 25 és 75 éves kor közötti önkéntesektől vett vér-, széklet-, bőrmintákat vizsgált. 135 ezer különböző anyag előfordulását elemezték, köztük az anyagcsere-termékeket, RNS és fehérjék mennyiségét, a bélrendszerben és bőrön élő mikrobákat.
A vizsgált anyagok vagy mikrobák mennyisége nem változott érdemben az idők során, viszont jelentős átrendeződés volt megfigyelhető az említett életkorokban.
A tudósok előzetesen azt feltételezték, hogy az adatokat torzítja a negyvenes éveik közepe után a nőknél bekövetkező menopauza. Az adatok szűrése azonban azt mutatta, hogy
a férfiaknál ugyanígy megfigyelhetők az említett változások.
A változás első hulláma a koffein, alkohol és zsírok anyagcseréjére hatott. A második hullám a szénhidrátok anyagcseréjét, a vesét és az immunrendszert érintette. Mindkét esetben a bőrhöz és izmokhoz köthető molekuláknál volt megfigyelhető jelentős változás.
Egy másik, korábbi kutatásban felmerült, hogy 78 éves kor körül egy újabb öregedési hullám következik, de a szóban forgó stanfordi kutatásban 75 évesnél idősebb résztvevő nem volt, így erről nem volt adatuk.
A megfigyelések jól illeszkednek a betegségek előfordulásának gyakoriságánál megfigyelhető mintázatba, ami 60 éves kor után az Alzheimer-kórnál vagy szívbetegségeknél mutatkozik meg, vagy a 40-es évek közepén a stressz miatt kiugró alkoholfogyasztásban. Az eredmény értelemszerűen segíti a megelőzést és a javasolt életmódváltást (testmozgást és absztinenciát) a megfelelő korosztályoknál.