Őrült sebességgel száguldó csillagot találtak amatőr csillagászok
A NASA civil tudományos programjának résztvevői titokzatos égitestre akadtak, amely óránként több mint másfél millió kilométeres sebességgel távolodik, és elhagyni készül a Tejútrendszert. A CWISE J124909.08+362116.0 besorolás nem könnyű, a tömege kicsi, de összetétele alapján egy nagyon öreg barna törpe lehet, valahol a gázbolygót és csillagot elválasztó határon – írja a NASA.
A különös égitestet a Backyard Worlds: Planet 9 nevű programban találták meg, amely a NASA WISE és NEOWISE műholdjainak adatait dolgozza fel. A WISE infravörös képeket készített, utóda, a NEOWISE szintén infravörösben földközeli objektumokról, potenciálisan veszélyes aszteroidákról gyűjtött adatokat. Az eddigi egyetlen kifejezetten bolygóvédelmi űreszköz, a NEOWISE pár hete, augusztus elején fejezte be egy évtizedes tudományos munkáját.
A rövid nevén CWISE J1249 őrült sebességét földi teleszkópok is megerősítették. A hawaii W. M. Keck Obszervatórium megállapította, hogy az említett különös tulajdonságok mellett, ha valóban barna törpe csillagról van szó, több ezer társával ellentétben sokkal kevesebb vasat és más fémet tartalmaz.
A nagy sebességet több kozmikus sebesség is okozhatta. Lehet, hogy a csillag egy páros tagja volt, és párja szupernóva-robbanása repítette el. Az is lehet, hogy egy feketelyuk-párossal találkozott, aminek erőteljes gravitációs hatásai parittyaként lőtték ki.
Az égitestet bemutató tudományos dolgozat szerzői közé a Kaliforniai Egyetem professzora, Adam Burgassner mellett a felfedezésben részt vevő két civil, Hunter Brooks és Austin Rothermich is bekerült.